Nowy „funkcjonariusz” w częstochowskiej policji

19.07.2018

Nowy „funkcjonariusz” w częstochowskiej policji

Szeregi częstochowskiej policji zasilił…. Epikur . Czteroletni wierzchowiec jest w trakcie szkolenia. Jeśli przejdzie je pozytywnie, za pół roku zobaczymy go podczas służby w mieście.

Kary koń rasy wielkopolskiej przybył do Częstochowy pod koniec maja. Aktualnie przechodzi intensywny kurs, mający przygotować go do służby w terenie. – Szkolenie młodych koni trwa minimum pół roku. Jego długość jest uzależniona w dużej mierze od samego konia i od tego, jak szybko przyswaja nowe umiejętności – mówi sierż. szt. Agnieszka Mordal, policyjny instruktor jeździectwa. – Kurs kończy się egzaminem pierwszego stopnia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, Epikur będzie patrolował ulice o małym natężeniu ruchu i brał udział w zabezpieczeniach mniejszych imprez masowych. Później musi zaliczyć kurs drugiego stopnia. Jeśli wynik będzie pozytywny, będzie mógł uczestniczyć we wszystkich imprezach masowych o dużym natężeniu – wyjaśnia. Jak na razie współpraca układa się bardzo dobrze. – Epikur jest bardzo towarzyski i uparty. Złapaliśmy już nić porozumienia – dodaje ze śmiechem.

Obecnie w Zespole Konnym Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie jest 6 koni. – Pełni on bardzo ważną funkcję. Wszystkie konie bardzo ciężko pracują – podkreśla podkom. Marta Ladowska, oficer prasowy częstochowskich policjantów. – Świetnie się sprawdzają na terenach, gdzie trudno dojechać radiowozem. Dzięki nim można szybko dotrzeć w miejsce zakłócanie porządku publicznego. Policjanci na wierzchowcach patrolują parki i lasy oraz miasto w miejscach, gdzie ruch pojazdów jest zabroniony. W sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas festynów i innych imprez plenerowych, gdzie wzbudzają duże zainteresowanie i szczególnie dla dzieci, stają się dodatkową atrakcją – zaznacza. Najmłodszy wśród wierzchowców jest właśnie czteroletni Epikur, najstarszy natomiast czternastoletni Hamisch. – Epikur jest na początku policyjnej przygody. Mamy jednak nadzieję, że szybko przyswoi wiedzę i za pół roku wyjedzie w teren. Liczymy też, że nasz najnowszy nabytek posłuży nam dobrych kilka, jak nie kilkanaście lat – dodaje. podkom. Marta Ladowska. Częstochowski zespól konny liczy obecnie 5 jeźdźców. 3 nich ma uprawnienia II stopnia, umożliwiające między innymi udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Sierż. szt. Agnieszka Mordal, która obecnie zajmuje się Epikurem, jest też wykwalifikowanym instruktorem nauki jazdy. – Każdy koń, który trafia do policji, musi przejść specjalnie badanie. Nie może mieć żadnych wad, ani chorób. Sprawdzany jest też pod względem charakteru. Konie to zwierzęta płochliwe – w razie zagrożenia uciekają. W przypadku tych, które służą w policji to wykluczone. Nie mogą bać się tłumu, wybuchów, ogromnego hałasu. Ważne więc, aby były spokojne i opanowane – podsumowuje sierż. szt. Agnieszka Mordal. Epikur został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły