Nowy pojazd dla TOZ – na pomoc zwierzakom

10.02.2020

Nowy pojazd dla TOZ – na pomoc zwierzakom

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej zyskało nowy samochód z myślą o zwierzakach, które potrzebują pomocy. Zakup był możliwy dzięki wszystkim osobom, które postanowiły przekazać 1% swojego podatku na częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Nowy samochód będzie wykorzystywany przez Schronisko do interwencji związanych z przewożeniem bezdomnych zwierząt, przymusowym odbiorem czworonogów oraz udzielaniem im pomocy po wypadkach.

Samochód, który do tej pory był używany w tych celach, ma już kilkanaście lat i jest użyczony częstochowskiemu oddziałowi TOZ-u w ramach prowadzenia Schroniska. Prezentacji nowego pojazdu dokonano 7 lutego na placu Biegańskiego. Władze miasta reprezentował podczas wydarzenia zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Babczyński. Ponadto obecni byli także: naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Andrzej Szczerba, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. ochrony zwierząt Małgorzata Iżyńska oraz przedstawiciele częstochowskiego oddziału TOZ – m.in. prezes Andrzej Stolarczyk i wieloletnia kierowniczka placówki przy ul. Gilowej, inspektorka TOZ Małgorzata Tomżyńska. Przedstawiciele samorządu Częstochowy podziękowali wszystkim, którzy zdecydowali przekazać 1 proc. podatku na lokalny oddział TOZ-u, co równoznaczne jest również ze wsparciem prowadzonego przez nie Schroniska przy ul. Gilowej. Zwrócono uwagę, że stale rośnie świadomość mieszkanek i mieszkańców miasta co do potrzeby finansowego wspierania potrzebujących czworonogów, co widać nie tylko w płynących do organizacji prozwierzęcych środkach z ,,1 proc.”, ale i w pomysłach zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego.

-Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. W placówce było początkowo tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków służących za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Mogło tam wówczas przebywać nie więcej niż 20 psów. W 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – i robi to do dziś w ramach umowy z Urzędem Miasta Częstochowy – informuje Marcin Breczko z UM Częstochowy i dodaje – Dziś na terenie schroniska znajdują się boksy ogólne z wybiegami, boksy murowane, boksy – kwarantanny, pomieszczenia i wybiegi dla szczeniąt i młodych psów, boksy pojedyncze dla większych psów, boksy obserwacyjne, szpitalne, ,,dom kota”, budynek administracyjno-gospodarczy z gabinetem lekarskim i salą zabiegową oraz pomieszczenie kwarantanny, a także 3 spacerniaki dla psów – 2 z nich powstały jako inwestycja z budżetu obywatelskiego. W 2019 roku w ramach budżetu obywatelskiego rozbudowano także boksy zewnętrzne dla kotów i szczeniąt. W Schronisku zatrudnionych jest obecnie 19 pracowników – w tym 2 lekarzy weterynarii. Rocznie w placówce przy ul. Gilowej przebywa na stałe średnio ok. 200 psów i 70 kotów. Wysokość dotacji przekazywanej przez miasto na jej prowadzenie to obecnie 1,2 mln zł rocznie.

 

fot. UM Częstochowy

  • opr. Paula Nogaj
Najnowsze artykuły