Nowy rok szkolny rozpoczęty!

03.09.2018

Nowy rok szkolny rozpoczęty!

4,5 miliona uczniów w niemal 24 tysiącach szkół rozpoczęło nowy rok szkolny. Przyniesie on sporo zmian – po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty, z którym zmierzą się uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej.

W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 361 tys. dzieci. W szkołach ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, oddziałach zasadniczych szkół zawodowych w szkołach branżowych i szkołach przysposabiających do pracy) – ok. 1 019 tys. uczniów, natomiast w branżowej szkole I stopnia w klasach I i II – 113 tys. uczniów. Do klasy III gimnazjum będzie uczęszczać ok. 355 tys. uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 226 tys. słuchaczy, a w liceach ogólnokształcących dla dorosłych 146 tys. słuchaczy.

Poniedziałek, 3 września br. to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla ponad 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat z blisko 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Bieżący rok szkolny będzie kolejnym etapem wprowadzania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej. Od 15 do 17 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Uczeń obowiązkowo przystąpi do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.

Ponadto CKE planuje przeprowadzenie w grudniu próbnego egzaminu ósmoklasisty. Udział szkół w takiej próbie będzie dobrowolny, a jego celem ma być dostarczenie uczniom rzetelnej i wartościowej informacji zwrotnej na temat poziomu ich wiadomości oraz umiejętności, wskazującej na ich słabe oraz mocne strony.

Wyniki, jakie uzyskają uczniowie, mają służyć przede wszystkim im samym i ich nauczycielom, umożliwiając tym samym skorygowanie procesu przygotowania do właściwego egzaminu.

Egzamin gimnazjalny z kolei zaplanowano w terminie od 10 do 12 kwietnia 2019 r. Przystąpi do niego około 355 tys. uczniów.

Egzamin maturalny w 2019 r. odbędzie się natomiast na dotychczasowych zasadach i rozpocznie się 6 maja. Absolwenci szkół przystąpią wtedy do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Szczegółowy terminarz znajduje się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl

Częstochowskie szkoły w liczbach:

Liczba uczniów rozpoczynających naukę w szkołach publicznych w Częstochowie:

– szkoły podstawowe – 15215 w tym 1750 w klasach I

– szkoły ponadpodstawowe/ponadgimnazjalne – 10872 (w tym szkoły specjalne)

Liczba dzieci w przedszkolach miejskich:

– 5352 w tym 4988 w przedszkolach i 364 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia opiekuńczo-wychowawcze rozpoczęły się
w poniedziałek, 3 września i zakończą w piątek, 21 czerwca 2019 r. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia, przerwa wiosenna od 18 do 23 kwietnia 2019 r.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach:

14-27 stycznia 2019 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
21 stycznia – 3 lutego 2019 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
28 stycznia – 10 lutego 2019 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
11–24 lutego 2019 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły