Obcokrajowcy działali metodą “na przebite koło”

29.11.2018

Obcokrajowcy działali metodą “na przebite koło”

Szybki sposób na wzbogacenie się wymyślili sobie obywatele Gruzji i Litwy. Mężczyźni okradali metodą “na przebite koło”. Ich ofiarą padł między innymi częstochowianin. Przestępcy usłyszeli już wyroki.

7 listopada 2017 roku mieszkaniec Częstochowy zawiadomił policję o kradzieży z jego samochodu pieniędzy w kwocie 30.000 zł. – Z zeznań mężczyzny wynikało, że tego dnia w godzinach popołudniowych pobrał z banku w Częstochowie pieniądze w kwocie 30.000 zł, które schował do reklamówki i położył na przednim siedzeniu pojazdu. Następnie wsiadł do samochodu i pojechał do domu – mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratory Okręgowej w Częstochowie. Jadąc ulicą Pułaskiego stwierdził przebicie opony. Mężczyzna zatrzymał się na pobliskim placu i zajął się wymianą koła. – W tym czasie reklamówka z pieniędzmi znajdowała się na przednim siedzeniu samochodu. Potem pokrzywdzony udał się do domu i zauważył, że w reklamówce nie ma pieniędzy. W wyniku czynności śledczych stwierdzono, że kradzieży dopuściło się dwóch obywateli Gruzji i obywatel Litwy. Mężczyźni ci zostali zatrzymani kilka dni później w miejscowości Osiecz koło Konina, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Podczas przeszukania sprawców ujawniono noże i kolce, służące do przebijania opon oraz przedmioty pochodzące z przestępstw – wyjaśnia prokurator Ozimek.

W trakcie dalszego postępowania ustalono, że oskarżeni popełnili również inne przestępstwa kradzieży, działając metodą „na przebite koło”. – Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że obserwowali w bankach lub kantorach osoby, pobierające większą ilość gotówki. Następnie jeden z oskarżonych przecinał nożem oponę samochodu osoby pobierającej gotówkę. Potem sprawcy jechali za pokrzywdzonymi i wykorzystywali moment zatrzymania pojazdu i wymiany opony. Wtedy dokonywali kradzieży pieniędzy i innych przedmiotów, znajdujących się w samochodzie – dodaje prokurator Ozimek.

W postępowaniu stwierdzono, że oskarżeni w okresie od czerwca 2014 roku dopuścili się szeregu przestępstw – tą samą metodą – w Częstochowie, Poznaniu, Wrocławiu, Siemianowicach Śląskich, Turku, Łodzi, Koninie i Warszawie. Łączna wartość skradzionych przez nich pieniędzy przekracza kwotę 500.000 zł.

Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw (z wyjątkiem jednego z obywateli Gruzji, który przyznał się do kradzieży, która miała miejsce w Koninie). – Wyjaśnienia te stoją jednak w sprzeczności z zebranymi w śledztwie dowodami, a w szczególności z zabezpieczonymi zapisami monitoringu i opiniami z zakresu identyfikacji antropologicznej wizerunków osób – tłumaczy prokurator Ozimek.

Obywatele Gruzji byli już w przeszłości karani, a obywatel Litwy jest osobą niekaraną.

Wyrokiem z dnia 22 listopada 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał oskarżonych na kary po 4 lata pozbawienia wolności oraz po 10.000 zł grzywny. Jednocześnie sąd zobowiązał oskarżonych do naprawienia szkód, wyrządzonych przestępstwami, poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych stosownych kwot pieniędzy.

Wymierzone przez sąd kary są zgodne z wnioskami, jakie w tej sprawie prokurator złożył w mowie końcowej.

 

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły