Obniżka VAT z podpisem prezydenta. Co będzie tańsze?

30.01.2022

Obniżka VAT z podpisem prezydenta. Co będzie tańsze?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Jej zapisy będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca.

Celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej obniżki stawek podatku od towarów i usług na niektóre towary jako element przeciwdziałania inflacji.

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Odrobinę tańsze mają być więc między innymi mięso, ryby, a także zrobione z nich przetwory, do tego produkty mleczarskie, warzywa i owoce oraz przetwory z nich. Obniżka obejmie również zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze, oleje, a także niektóre napoje. W przypadku tych ostatnich chodzi o te zawierające minimum 20 procent soku owocowego bądź warzywnego, a także napoje mleczne i mleka roślinne.

Resort finansów zapewnił, że przedsiębiorcy nie stracą na obniżce VAT. Sami też będą mogli nabyć powyższe produkty w hurtowniach bez podatku, gdyż jak wskazano „obniżone stawki będą stosowane niezależnie od statusu odbiorcy”.

Oprócz tego z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Z kolei w przypadków nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera.

Zerową stawką VAT objęty zostanie też gaz, a ten na energię cieplną zostanie obniżony z 8 proc. do 5 proc. W przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego i będzie obowiązywać do 31 lipca. Obniżenie stawek VAT ma uszczuplić budżet państwa o około 11,6 mld zł. Ekonomiści są zgodni, że w momencie gdy rozwiązania obniżające ceny przestaną obowiązywać, inflacja może mocno pójść w górę.

  • kg
Najnowsze artykuły