Obywatele Ukrainy wciąż chętnie korzystają z miejskiej pomocy

06.06.2022

Obywatele Ukrainy wciąż chętnie korzystają z miejskiej pomocy

Ponad 180 uchodźców Ukrainy jest obecnie zakwaterowanych w udostępnionym przez Liberty Częstochowa budynku przy ul. Koksowej. Przebywają oni również w kilku innych miejscach noclegowych na terenie naszego miasta. Z szacunków miasta wynika, że aktualnie w Częstochowie może być około 5,5 tysiąca osób z Ukrainy.

Przypomnijmy, Huta Liberty Częstochowa przekazała miastu swój biurowiec na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Obiekt został użyczony do 30 czerwca, jednak z możliwością przedłużenia. Od czasu uruchomienia obiektu (28 marca) skorzystało z niego blisko 250 osób, obecnie nadal znajdują w nim schronienie 183 osoby.

Uchodźcy korzystają z niego nie tylko w celach noclegowych. Mają też oczywiście zapewnione całodzienne wyżywienie. Mogą korzystać także z kuchni, pralni czy suszarni. Na miejscu – m.in. dzięki społecznej pracy wolontariuszy, w tym miejskich urzędników – urządzono i wyposażono świetlicę, przeznaczoną zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych.

Od niedawna dzieci mogą bawić się na placu zabaw, który powstał (m.in. dzięki sponsorom) w pobliżu wejścia do budynku. Przed Dniem Dziecka odbyła się na nim zabawa z dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych.  Darczyńcy wcześniej podarowali również sprzęt AGD oraz środki czystości i higieny, wykorzystywane na terenie obiektu.

Warto wspomnieć, że uchodźcy przebywają także w kilku innych miejscach noclegowych na terenie Częstochowy, do których zostali skierowani zostali przez Urząd Miasta, w porozumieniu z wojewodą.
Oczywiście dużo większą grupę stanowią ciągle uchodźcy goszczeni przez osoby lub organizacje w prywatnych domach na terenie miasta.

Wnioski składane przez mieszkańców o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie za zapewnienie uchodźcy noclegu i wyżywienia świadczą o tym, że w domach częstochowian przebywa lub przebywało do niedawna minimum 5,5 tysiąca osób. Takiej grupy uchodźców dotyczą wnioski złożone dotychczas w Częstochowskim Centrum Świadczeń (jeżeli chodzi o wnioski samych uchodźców o jednorazowy zasiłek 300 zł to obejmują one do tej pory blisko ok. 6,5 tys. osób).

  • kg
Najnowsze artykuły