Oddaj krew, zgarnij frytki

25.01.2023

Oddaj krew, zgarnij frytki

W najbliższą sobotę przy ul. Drogowców 1 będzie można oddać krew w ambulansie Akcji Krwiodawstwa. Będzie on stacjonował na parkingu obok restauracji McDonald’s w godz. 9.00-13.00. Każdy, kto zdecyduje się oddać krew, będzie mógł wziąć udział w loterii z nagrodami. Do wygrania gadżety i średnie zestawy w restauracji McDonald’s, która jest organizatorem wydarzenia.

O czym warto pamiętać?
W dniu oddawanie krwi, należy zjeść lekki posiłek, pić dużo soków i wody. Zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku. Żeby oddanie krwi mogło być możliwe, trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub legitymację honorowego dawcy krwi. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się i wypełnienie kwestionariusza z informacjami o stanie zdrowia. Po uzupełnieniu danych trzeba udać się na stanowisko, gdzie pobrane zostaną próbki do badania na poziom hemoglobiny. Specjalista zakwalifikuje do oddania krwi, bądź też jej składników, albo wskaże powody, dla których nie można oddać krwi. W miejscu pobrań na rękę założone zostanie wkłucie, zaś krew będzie samoczynnie spływać do pojemnika na krew. Po oddaniu krwi trzeba zastosować się do zaleceń personelu, m.in. nie forsować się w tym dniu, skorzystać z przysługującego dnia wolnego, jadać regularne posiłki i zastosować dietę bogatszą w węglowodany. Należy też dużo odpoczywać.

Kto może oddać krew?
Każdy, kto: ma od 18 do 65 lat, waży więcej niż 50 kg, posługuje się językiem polskim i ma przy sobie dokument tożsamości (ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL), nie jest pod wpływem środków odurzających, jest zdrowy (temperatura ciała, która mierzona jest pod pachą, nie powinna przekraczać 37 st. C), przeszedł pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi,

 

 

 

 

  • opr. nl
Najnowsze artykuły