Odliczamy do wspólnego grania

01.01.2017

Odliczamy do wspólnego grania

“Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji WOŚP. – 25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju – zaznacza Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także  tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – podkreśla.

Pediatria już po raz kolejny będzie głównym tematem Finału. Do tej pory na jej rzecz Orkiestra grała podczas 11, 12 i 24 finału. – To przerażające jak pediatria w Polsce wciąż jest zaniedbana. Mimo ogromnej pomocy  ze strony Orkiestry, nadal na tych oddziałach brakuje elementarnego wyposażenia. Łóżeczka, które stoją w szpitalach w wielu przypadkach nie spełniają norm bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy w rzeczywistości lat 60-tych bez budowania scenografii – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy  w dziedzinie pediatrii. Należy przy tym pamiętać, że oddziały pediatryczne są przewidziane dla pacjentów od 0 do 18 roku życia, tym samym potrzeba trzech różnych rodzajów długości łóżek. – Lekarze w ankietach które przeprowadziliśmy na oddziałach prosili także o nowe pulsoksymetry, kardiomonitory czy ciśnieniomierze. W opłakanym stanie są także stanowiska w gabinetach zabiegowych. Są oczywiście oddziały, które mogą służyć jako przykład – wyremontowane i nowocześnie wyposażone, a tych na szczęście jest coraz więcej – dodaje prof. Jackowska.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zapomina również o seniorach. To właśnie dzięki zakupom w ramach ostatnich 4 Finałów stan polskiej geriatrii znacznie się poprawił, jednak wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia.

W częstochowskim sztabie trwa dopinanie szczegółów związanych z organizacją tego wyjątkowego wydarzenia. Serce orkiestry w naszym mieście tradycyjnie zabije na placu Biegańskiego. Oczywiście nie zabraknie najróżniejszych atrakcji. Każdy, kto tylko czuje w swoich nogach choć odrobinę chęci i zapału do rozruszania kości, ścięgien i stawów, może stawić się na starcie Częstochowskiego Biegu “Policz się z cukrzycą”. To świetna okazja do zadbania o swoją kondycję fizyczną w bezstresowej atmosferze – tutaj każdy jest zwycięzcą, a bieg jest symbolicznym wydarzeniem. W naszym mieście odbędą się również najróżniejsze licytacje. Jak na jak Wielką Orkiestrę przystało w tym wyjątkowym dniu nie może zabraknąć muzyki. Gwiazdą tegorocznego Finału będzie zespół FEEL, który zagra tuż po “Światełku do nieba”.

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły