Odpust zupełny na Jasnej Górze

07.03.2020

Odpust zupełny na Jasnej Górze

Sanktuarium Jasnogórskie otrzymało niezwykły dar od papieża Franciszka. To przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo”, czyli mającego „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych odwiedzających to święte miejsce.

Dar papieża to odpowiedź na prośbę generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego.
– Uzyskiwanie różnych odpustów w sanktuariach to przywilej wielu miejsc na świecie, jednak otrzymanie go na zawsze, czyli bez konieczności ponawiania w różnych okolicznościach, np. z racji jubileuszy, to już wyróżnienie szczególne – podkreśla o. Stanisław Tomoń z biura prasowego Jasnej Góry.
Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami, czyli będąc w stanie łaski uświęcającej, po przyjęciu komunii św. i modlitwie za papieża. Do warunków odpustu jasnogórskiego należy dołączyć: nawiedzenie Jasnej Góry w formie pielgrzymki, modlitwę o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, wypraszanie nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz prośbę o obronę instytucji rodziny. – Odpust ten wierni mogą otrzymać za siebie lub za zmarłych – podkreślał w odczytanym słowie ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, konfrater Zakonu Paulinów. – W uroczystość odpustową, w każde liturgiczne uroczystości Najświętszej Maryi Panny, raz w roku, w dniu dobrowolnie wybranym, przez jakiegokolwiek wiernego, ilekroć z pobożności, licznie tutaj będą pielgrzymować.

Z daru odpustu skorzystać mogą także osoby, które fizycznie nie mogą przybyć na Jasną Górę, ale wyrażą takie pragnienie i będą się modlić przed jakimkolwiek obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły