Odsłonięto tablicę upamiętniającą rodziny Brustów i Mielczarków

27.03.2023

Odsłonięto tablicę upamiętniającą rodziny Brustów i Mielczarków

Rodziny Ulmów i Brystów w czasie II wojny światowej pomagały Żydom. Instytut Pamięci Narodowej i Urząd Miasta Częstochowy postanowiły przypomnieć i symbolicznie uhonorować osoby, które w czasie Zagłady narażały swoje życie dla innych. Przy ul. Łukasińskiego odsłonięto tablice upamiętniającą.

Data odsłonięcia tablicy nie była przypadkowa. 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto ma na celu pielęgnować pamięć o osobach, które narażały swoje życie, by móc pomóc Żydom w czasie II wojny światowej.

Umiejscowienie tablicy również nie jest wynikiem przypadku. Niedaleko, bo przy ul. Okrzei 68, inna rodzina, Henryk i Aniela Brustowie ukrywali Żydów w swoim domu. Zebrani mogli usłyszeć o tym, od komendanta Straży Miejskiej, Artura Hołubiczko, który jest wnuczkiem Brustów.

Wszyscy, którzy pojawili się na miejscu złożyli wiązanki kwiatów. Wśród zgromadzonych znalazła się także młodzież z częstochowskich klas mundurowych, a reprezentantom miejskiego samorządu towarzyszyli funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Tablica została umieszczona obok głównego wejścia budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego. Na miejscu był Komendant Straży Miejskiej – Artur Hołubiczko, który jest potomkiem upamiętnionych. W uroczystości udział wzięli zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska. Komendant
Obecny był też m.in. dyrektor MDK Paweł Musiał, przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów oraz bardzo liczna grupa dzieci z okolicznych szkół podstawowych ze swoimi opiekunkami.

fot.: UM Częstochowa

  • opr. nl
Najnowsze artykuły