Odsłonili pamiątkową tablicę

22.11.2018

Odsłonili pamiątkową tablicę

W Komisariacie Policji w Kłomnicach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej st.post. Tomasza Trejtę. – Dla nas to wyjątkowo wzruszająca chwila, bo właśnie w ten sposób oddaliśmy hołd koledze, który zginął na służbie, chroniąc życie i zdrowie obywateli – mówi st. asp. Marta Kaczyńska, oficer prasowy częstochowskich policjantów.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej st.post. Tomasza Trejtę, który działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginął w czasie służby uczestniczyli m.in.Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł.insp. Dariusz Atłasik, Wójt Gminy Kłomnice Piotr Juszczyk, kapelan częstochowskiej policji ks. Lucjan Nowakowski, Komendant Komisariatu Policji w Kłomnicach kom. Przemysław Mazurkiewicz, mł.insp. Jacek Pluta, nadkom.Tomasz Kowalczyk, byli komendanci Komisariatu Policji w Kłomnicach a także przedstawiciel Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji podkom. Karol Woldan, przedstawiciele rodziny zmarłego policjanta i funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kłomnicach.

W trakcie ceremonii nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej st.post. Tomasza Trejtę. Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł.insp. Dariusz Atłasik złożył na ręce Komendanta Komisariatu Policji w Kłomnicach kom. Przemysława Mazurkiewicza kartę pamięci prezentującą sylwetkę st.post. Tomasza Trejtę. Kapelan częstochowskiej policji poprowadził modlitwę w intencji poległego policjanta. Po modlitwie złożono wieńce, odegrano melodię „Śpij kolego” i uczczono pamięć minutą ciszy. Uroczystość uświetnił trębacz z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Sztandar Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wystawił Poczet sztandarowy Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie.

st.post. Tomasz TREJTA: ur. 1985 r. – zm. 2013 r., policjant Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Kłomnicach Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Był policjantem w służbie przygotowawczej.

21 listopada 2013 r. pełnił służbę w patrolu zmotoryzowanym wraz z drugim funkcjonariuszem. Około godz.: 12:25 policjanci oczekiwali na wjazd na skrzyżowanie drogi krajowej DK-1 z drogą do miejscowości Grabowa. W stojący, prawidłowo oznakowany radiowóz marki Fiat Palio Weekend uderzył volkswagen passat, który jechał z nadmierną prędkością lewym pasem w kierunku Częstochowy. Kierujący volkswagenem nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze. Stracił panowanie nad pojazdem, gwałtownie hamował, po czym zjechał na prawą stronę drogi i uderzył w radiowóz. St.post. Tomasz Trejta, który był kierowcą radiowozu, poniósł śmierć na miejscu. Drugi policjant, siedzący obok, na miejscu pasażera, doznał ciężkich obrażeń.

 

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły