Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy. Otwarto wystawę na Jasnej Górze

24.11.2021

Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy. Otwarto wystawę na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbył się dzisiaj wernisaż wystawy fotograficznej “Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” autorstwa Marcina Szpądrowskiego. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia, które znany częstochowski fotograf wykonywał od 2013 roku do momentu śmierci ojca Jerzego Tomzińskiego, byłego przeora i Generała Zakonu Paulinów.

Wystawa według planów miała się odbyć 24 listopada 2021 roku w 103. urodziny ojca Tomzińskiego. Niestety zmarł on 10 dni przed swoimi urodzinami. Aby go upamiętnić pozostawiono puste krzesełko, na którym położono biało-czerwone kwiaty. To nawiązanie do czynu ojca Jerzego Tomzińskiego, który zrobił tak, kiedy w uroczystościach nie mógł uczestniczyć błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. – Ojca Tomzińskiego zapamiętam jak człowieka niepodległego, pokornego, ale pogodnego i uśmiechniętego. Energii i pamięci mogłoby mu pozazdrościć wiele młodych osób – mówił autor wystawy, Marcin Szpądrowski, dodając, że był to dla niego zaszczyt, że mógł fotografować ojca Jerzego Tomzińskiego.

Marcin Szpądrowski to absolwent Politechniki Częstochowskiej, Szkoły Głównej Handlowej i Institut Français de Gestion (MBA). Od dwudziestu lat integruje społecznie środowisko częstochowskich fotografików, animuje wiele działań w tej dziedzinie sztuki, równocześnie dokumentując na fotografiach większość wydarzeń wysokiej kultury.

Przez prawie dwadzieścia lat był głównym fotografem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, przez kilkanaście lat sprowadzał do Częstochowy prestiżową wystawę największego Konkursu Fotografii Prasowej „Grand Press Photo”. Jako Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu – od 2013 r. organizuje ogólnopolskie konkursy fotograficzne m.in. „Fotomaraton”, „Fotosprint”, „Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu”. Współpracuje w charakterze fotoreportera z licznymi lokalnymi i ogólnopolskimi wydawnictwami. Z potrzeby serca stara się też dotrzeć z aparatem fotograficznym tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla naszej Ojczyzny i społeczności. Juror, laureat i organizator konkursów fotograficznych, lokalnych i ogólnopolskich m.in: „Człowiek Dobry jak Chleb. Św. Brat Albert”, „Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu”, „Zobacz Częstochowę”.

W 2019 r. zrealizował wielką przekrojową wystawę „Tożsamość fotografią pisana” – bardzo mocno związaną z historią jego rodziny, dziejami naszej Ojczyzny oraz 100. rocznicą odzyskania Niepodległości.

  • BM
Najnowsze artykuły