Ojcowie paulini pożegnali o. Jerzego Tomzińskiego

17.11.2021

Ojcowie paulini pożegnali o. Jerzego Tomzińskiego

Na Jasnej Górze odbył się pogrzeb ojca Jerzego Tomzińskiego, byłego przeora i generała Zakonu Paulinów, który zmarł 14 listopada 2021 roku. O. Jerzy Tomziński był najstarszym paulinem na świecie – w zakonie spędził 85 lat. Był przyjacielem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, dlatego bardzo cieszył się, że mógł uczestniczyć w jego beatyfikacji.

W uroczystym pogrzebie na Jasnej Górze uczestniczyli ojcowie paulini, a także biskupi i arcybiskupi z całej Polski, którzy zjechali w poniedziałek do klasztoru na rekolekcje biskupów. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Ośmielę się powiedzieć, że ojciec, generał i przeor Jasnej Góry, Jan Jerzy Tomziński był człowiekiem naszych biografii, związywania posługą Ewangelii i sakramentów świętych wielu pokoleń biskupów, kapłanów, osób życia prosekwowanego i ludu bożego, zwłaszcza w charyzmacie miejsca, jakim jest Jasna Góra – mówił arcybiskup Wacław Depo i dodawał:

– Niech więc to dziedzictwo Apelu Jasnogórskiego od 8 grudnia 1953 roku, którego był współinicjatorem, będzie uwielbieniem Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego przez Maryję na następne pokolenia. To przecież ona na progu przejścia wyprosiła mu łaskę uczestnictwa w beatyfikacji błogosławionego kardynała Stefana. Pomimo cierpienia i słabości był jej świadkiem. Ojcze Jerzy, szczęśliwy jesteś tak, jak mówiłeś, bo już cieszysz się owocami wiary i posługi. Oręduj za nami – podkreślał metropolita częstochowski.

Ciało śp. o. Jerzego spoczęło w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

  • TS
Najnowsze artykuły