Olsztyn miastem. Na Rynku umieszczono symboliczną tablicę

01.01.2022

Olsztyn miastem. Na Rynku umieszczono symboliczną tablicę

1 stycznia 2022 roku po 152 latach Olsztyn odzyskuje prawa miejskiej. Wczoraj Tomasz Kucharski, wójt, a wkrótce burmistrz Olsztyna odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania praw miejskich, dzisiaj na Rynku odsłonięto symboliczną tablicę poświęconą temu wydarzeniu.

Rok 2022 Olsztyn powita już jako miasto i gmina miejsko-wiejska. Jak podkreślają władze gminy, to historyczna chwila i dziejowa sprawiedliwość. Olsztyn odzyskuje prawa miejskie zabrane ukazem cara Rosji w 1870 r., za wsparcie, jakiego mieszkańcy udzielili powstańcom styczniowym.

Prawa miejskie nadał Olsztynowi król Kazimierz Jagiellończyk w 1488 r. Największy na Jurze krakowsko-częstochowskiej zamek olsztyński od zawsze pełnił ważną rolę w historii całego kraju. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Historycznie Olsztyn był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

Uzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Olsztyn spełnił wszystkie przesłanki bycia miastem: ze swoim układem urbanistycznym, infrastrukturą, nierolniczym charakterem zatrudnienia mieszkańców.

Inicjatywę przywrócenia praw miejskich poparł lokalny komitet, w skład którego weszli: długoletni proboszcz parafii Olsztyn ks. prałat Ryszard Grzesik, historyk, publicysta, radny Rady Gminy Olsztyn, Marek Romański oraz Mariola Matysek, długoletnia dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Działania na rzecz przywrócenia praw miejskich dla Olsztyna uzyskały pozytywne opinie Rady Gminy Olsztyn, Wojewody Śląskiego, a także poprzedzone były konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Stosowne rozporządzenie Rada Ministrów wydała 30 lipca br. Na jego mocy od 1 stycznia 2022 r. jurajski Olsztyn znowu pojawi się na mapie polskich miast.

30 grudnia 2021 roku w Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość, podczas której wójt Tomasz Kucharski odebrał akt nadania praw miejskich z rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj na olsztyńskim Rynku w obecności władz gminy wmurowano specjalną tablicę poświęconą temu wydarzeniu.

Niestety z powodu pandemii nie można zorganizować hucznego świętowania podczas witania Nowego Roku. Gmina planuje wyjątkowe uroczystości na sierpień 2022 roku. Wówczas ma się odbyć sesja naukowa oraz festiwal, na który Olsztyn chce pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 stycznia 2022 r. prócz Olsztyna prawa miejskie uzyskuje dziewięć innych miejscowości: Pruszcz w woj. kujawsko-pomorskim, Izbica w woj. lubelskim, Lutomiersk i Bolimów w woj. łódzkim, Cegłów, Nowe Miasto i Jedlnia-Letnisko w woj. mazowieckim, Iwaniska w woj. świętokrzyskim oraz Kaczory w woj. wielkopolskim.

  • RED
Najnowsze artykuły