13.04.2018

Oszuści grasują na OLX

Częstochowska policja ostrzega przed oszustami działającymi w internecie. Na portalu aukcyjnym OLX znajdziemy wiele ogłoszeń, gdzie wystawiający oferuje przedmioty za darmo. Jedyny warunek to rejestracja na koncie firmy kurierskiej w celu dopełnienia formalności. I właśnie to wystarczy – logując się na profilu fikcyjnego przedsiębiorstwa, tracimy pieniądze z naszego konta.

W ostatnim czasie przestępcy wpadli na nową metodę oszustw. Na portalu aukcyjnym OLX oferują różne przedmioty, np. klocki, wiertarki, które przekażą bezpłatnie. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić jest  zalogowanie się na konto fikcyjnej firmy kurierskiej i podanie swoich danych osobowych. Link do firmy kurierskiej podpisany jest nazwą firmy DHL. Po dokonanej rejestracji, po pewnym czasie z naszego konta bankowego znikają pieniądze. Na taką metodę dało się już nabrać dwóch mieszkańców powiatu częstochowskiego. W ten sposób stracili kilkaset złotych.

Pamiętajmy, że  oszuści mogą czekać na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania, jak najszybciej nabytej rzeczy.

W czasie zakupów przez internet:

  • zachowaj ostrożność
  • wystrzegaj się „superokazji”
  • jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat
  • chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe
  • w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą przestępstwa:
– poinformuj, jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu
– zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp.
– zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły