Pamięci wielkiej damy polskiego sportu

04.03.2019

Pamięci wielkiej damy polskiego sportu

Wyjątkowa ekspozycja w Muzeum Częstochowskim. Irena Szewińska – wielka dama polskiego sportu – przedstawiona jest na blisko stu fotografiach autorstwa Janusza Szewińskiego, jej męża. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia dokumentujące zarówno początki sportowej kariery najwybitniejszej polskiej lekkoatletki, jak i jej późniejszą aktywność m.in. w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Irena Szewińska siedmiokrotnie stawała na podium igrzysk olimpijskich, zdobyła też kilkanaście medali Mistrzostw Europy na otwartym stadionie i w hali (lekkoatletycznych MŚ wówczas jeszcze nie rozgrywano). Startowała w biegach na 100, 200 i 400 m, występowała w sztafecie i skoku w dal. W 1974 r. agencja UPI wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Po zakończeniu sportowej kariery przez wiele lat zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (w tym jako prezes PZLA), była wiceprezesm Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 1998 r. – przedstawicielem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W ramach ekspozycji prezentowanej m.in. w sali reprezentacyjnej dawnego Ratusza Miejskiego można obejrzeć blisko 100 fotografii z różnych okresów życia Ireny Szewińskiej, autorstwa jej męża – Janusza Szewińskiego (sportowca, trenera i fotoreportera) oraz – w kilku przypadkach – innego znanego fotoreportera i przyjaciela rodziny – Leszka Fidusiewicza. Na wystawie można podziwiać także obrazy Leona Tarasewicza, inspirowane postacią Ireny Szewińskiej oraz niektóre statuetki, które otrzymała.

Wernisaż wystawy zgromadził tłumy gości. Wśród nich – oprócz autorów zdjęć i innych członków rodziny, w tym syna – Andrzeja Szewińskiego (obecnie zastępcy prezydenta Częstochowy), pojawili się tam także m.in. przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski oraz zastępcy prezydenta Ryszard Stefaniak i Andrzej Babczyński.

Wystawę poświęconą zmarłej w ubiegłym roku Irenie Szewińskiej można oglądać w Muzeum Częstochowskim do końca marca. Od niedawna jej imię nosi Miejskie Przedszkole nr 12 w Częstochowie.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły