Pamiętali o urodzinach poetki

28.12.2018

Pamiętali o urodzinach poetki

Uczniowie I LO im. Juliusza Słowackiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Ludmile Marjańskiej. 26 grudnia poetka obchodziłaby urodziny.

Ludmiła Marjańska urodziła się 26 grudnia 1923 roku w Częstochowie. Była uczennicą żeńskiego gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Ze względu na wybuch wojny miała kontynuować edukację na tajnych kompletach. W 1942 roku zdała maturę. Pierwszy tomik poezji „Chmurne okna” opublikowała w 1958 r. Kilka lat później ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Była poetką, powieściopisarką, cenioną tłumaczką literatury anglojęzycznej, autorką książek dla dzieci oraz audycji radiowych. W latach 1993–1996 była prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; należała też do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz PEN Clubu. Uhonorowana m.in. Medalem im. Anny Kamieńskiej i Nagrodą Literacką im. Władysława S. Reymonta; odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 17 października 2005 roku w Warszawie.

Ludmiła Marjańska była bardzo związana z rodzinnym miastem i ze swoją szkołą. Niejednokrotnie uczestniczyła w ważnych dla niej momentach. Brała udział m. in. w Zlotach Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego oraz odsłonięciu popiersia wieszcza. Dała się zapamiętać jako ciepła i przyjazna osoba. Wyróżniało ją poczucie humoru oraz dystans do rzeczywistości. Bardzo ceniła sobie innych ludzi, uwielbiała podróże.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły