Państwo da kasę na szczepionki

14.04.2018

Państwo da kasę na szczepionki

Szczepionki przeciwko grypie mają mieć 50-procentową refundację. Ministerstwo zdrowia rozważa również wprowadzenie szczepionek na listę leków 75 plus.

Grypa jest niebezpieczną, ostrą chorobą zakaźną. Jej wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Może on przeżyć wiele lat w lodzie, do 48 godzin w temperaturze 4 st. C, 8 godz. w temperaturze 20 st. C, do 24 godzin – na powierzchniach gładkich typu ławki, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe, do 12 godzin na powierzchniach porowatych, do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia, 5-10 minut na ludzkich rękach. Wirusy grypy preferują niskie temperatury i niższą niż 50% wilgotność środowiska, w którym żyją. Są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę – giną w 60-70 st. C oraz na różne detergenty.

Tegoroczny sezon grypowy 2017/2018 był rekordowy pod względem liczby zachorowań. Od października do marca zanotowano łącznie 4,4 mln przypadków grypy lub podejrzeń choroby. To prawie o 15 proc. więcej niż poprzednim sezonie grypowym, kiedy w tym samym okresie zarejestrowano 3,8 mln takich przypadków. Zwiększyła się również liczba hospitalizacji i zgonów. Od 1 września 2017 r. do końca marca 2018 r. z powodu grypy trafiło do szpitala 15 363 osób, o 12 proc. więcej niż w sezonie grypowym 2016/2017. W tym samym okresie odnotowano również 37 zgonów z powodu powikłań pogrypowych (w całym sezonie 2016/2017, czyli od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017, było 25 przypadków śmiertelnych).

Wciąż jeszcze nie ma skutecznego lekarstwa na tę chorobę. Zdaniem wielu specjalistów jedną z najlepszych metod zabezpieczenia się przed nią, są szczepienia ochronne. Z uwagi na szybką mutację wirusa, należy je powtarzać corocznie. W naszym kraju ze szczepionek przeciwko grypie korzysta się dość rzadko (w porównaniu z innymi państwami). W minionym sezonie 2017/2018 zaszczepiło się zaledwie 3,7 procent Polaków. Aby to zmienić, ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie na listę refundacyjną szczepionek przeciwko grypie z 50 proc. odpłatnością. Zgodnie z zamierzeniem refundacja miałaby obowiązywać od nowego sezonu grypowego 2018/2019. Ministerstwo zdrowia zastanawia się również nad wprowadzeniem szczepionek przeciwko grypie na listę leków 75 plus.

  • kg
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły