Papa – idealne pokrycie dachów płaskich

29.01.2018

Papa – idealne pokrycie dachów płaskich

Popularność papy jako pokrycia dachów płaskich jest niekwestionowana. Coraz większa rzesza inwestorów i właścicieli budynków decyduje się na izolację zadaszenia właśnie przy pomocy tego materiału. Mamy też do czynienia z wieloma przykładami zastosowania papy bitumicznej na dachach skośnych, co jest możliwe dzięki coraz atrakcyjniejszym estetycznie posypkom i doskonałym parametrom technicznym, które sprawiają, że produkt jest odporny nawet na bardzo wysokie temperatury. Dlaczego jednak papa idealnie nadaje się na pokrycie dachu? O tym postaramy się przekonać Państwa w niniejszym artykule.

Na początek powinniśmy zapoznać się z funkcjonującymi na rynku odmianami papy, bowiem jak to zwykle bywa papa papie nierówna i możemy dokonać wielu rozgraniczeń oraz podziałów w tej szerokiej kategorii. Podstawowym rozróżnieniem jest to wydzielające tak zwane papy tradycyjne oraz papy modyfikowane – nowej generacji. Pierwszą różnicą jest osnowa na, której oparta zostaje masa bitumiczna. W przypadku pap tradycyjnych mamy do czynienia z osnowami z tektury lub welonu szklanego, które choć stosowane przez lata ustępują względem parametrów technicznych nowym papom modyfikowanym. Papy nowej generacji są bowiem opierane na siatce z włókniny poliestrowej, ta zaś gwarantuje im między innymi lepszą odporność na rozrywanie i odkształcanie się. Różnica w cenie między coraz rzadziej stosowanymi produktami tradycyjnymi a tymi modyfikowanymi nie jest aż tak duża biorąc pod uwagę konieczność regularnej konserwacji dachu w przypadku starszych typów pap. Papy modyfikowane nie wymagają od nas prawie żadnego wysiłku ani dodatkowej pracy, nawet po latach eksploatacji – jedyne co jest wskazane także w ich przypadku to krótki przegląd pokrycia co kilka lat.

Montaż pap i kąty nachylenia dachu

Oba wspominane wyżej typy pap różnią się również znacznie techniką montażu. Podczas gdy papy tradycyjne układamy na lepik, a więc na zimno, co może sprawiać wiele problemów w montażu, nowe generacje pap modyfikowanych głównie mocuje się z pomocą palnika w procesie nazywanym termozgrzewaniem. Oczywiście jest to jedna z łatwiejszych technik układania papy, co znacznie redukuje koszty robocizny – wszystko czego potrzebujemy to palnik dekarski i rolka odpowiedniej papy. Oczywiście różnice między papą tradycyjną a papą modyfikowaną nie sprowadzają się tylko do technik montażu i typu użytej w produkcji osnowy. Przede wszystkim papy modyfikowane zawierają w masie asfaltowej domieszki specjalistycznych substancji chemicznych zwanych elastomerami, które realnie polepszają ich możliwości techniczne. Papy modyfikowane są odporne na niskie i wysokie temperatury, pozostają elastyczne i trudno rozrywalne, a przy tym coraz częściej kuszą klientów atrakcyjnymi, estetycznymi posypkami. Dzięki temu stosunkowo często lądują także na dachach skośnych, podnosząc ich atrakcyjność wizualną i skutecznie chroniąc przed przedostawaniem się wilgoci.

  • mat. pras.
Najnowsze artykuły