Papierowy magazyn miejski „Co, Gdzie, Kiedy” znika

18.01.2022

Papierowy magazyn miejski „Co, Gdzie, Kiedy” znika

Miejski magazyn kulturalny „Co, Gdzie, Kiedy” w papierowej wersji nie będzie już dostępny. Jego miejsce ma zająć nowy portal internetowy, gdzie pierwsze skrzypce mają grać zdjęcia i filmy. Oczywiście tekstów związanych z kulturą też nie zabraknie.

Magazyn „Co, Gdzie, Kiedy” funkcjonował w Częstochowie od 2004 r. i przez minione lata pomagał odnaleźć się na kulturalnej mapie miasta i przeobrażał się, by jak najlepiej pełnić tę funkcję. Pierwsza duża metamorfoza nastąpiła w 2010 r., kiedy to miesięcznik „CGK” zyskał kwadratowy format, dużo koloru i ambicję, by o częstochowskiej kulturze mówić w jak najszerszym kontekście. Zdecydowanie też zwiększył się nakład, dzięki czemu można go było bez problemu znaleźć w częstochowskich kawiarniach, klubach, instytucjach kultury itd.

Druga poważna przemiana przypadła na rok 2012 – doszło wówczas do połączenia CGK, kulturalnego dwumiesięcznika „Aleje 3” oraz informatora samorządowego. Przy tej okazji pojawiła się nowa nazwa „Jasne, że Częstochowa” (do „CGK” powrócono po sześciu latach), klasyczny format A4 oraz bardziej magazynowy charakter. Pojawiali się nowi autorzy, cykle, rubryki.

W tej formule tytuł funkcjonował prawie dekadę, zdobywając rzeszę wiernych czytelników oraz stając się kulturalną kroniką miasta. Był również dostrzeżony przez gremium ogólnopolskie – kilka razy miesięcznik był nagradzany w branżowym konkursie Kryształy PR w kategorii „najlepsza gazeta/biuletyn miejski”.

Pandemia jednak mocno odcisnęła piętno na magazynie. Kultura zwolniła, publiczność siedziała w domu… Wydawanie informatora w formie papierowej dostępnego w przestrzeni publicznej straciło sens i przez ostatnie dwadzieścia miesięcy pojawiał się on tylko w wersji elektronicznej online. W znacznym stopniu były to numery tematyczne, przekrojowe, łączące zapowiedzi bieżących wydarzeń z analitycznym spojrzeniem na teatralną, literacką, fotograficzną, hiphopową, malarską, jazzową, filmową Częstochowę.

Ostatecznie miasto zdecydowało, że całkowicie rezygnuje z wydawania magazynu w dotychczasowej formie. Miejski informator przenosi się więc w przestrzeń wirtualną. – Nie będzie powrotu do papieru, dlatego też zmieni się zarówno nasza strona internetowa, jak i format publikowanych treści. Chcemy w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje cyfrowe medium. Dlatego też w nowej odsłonie „CGK” kluczową rolę będą odgrywać materiały fotograficzne i filmowe. Marzy nam się, żeby odnaleźć swój własny sposób opowiadania o częstochowskiej kulturze. Obraz – przez zdjęcia i wideo – daje możliwość uchwycenia różnorodnych sensów, które w tekstach umykają gdzieś między słowami. Zdecydowanie zamierzamy z tego korzystać! Wyglądajcie więc filmowych impresji o kultowych miejscówkach, fotograficznych fotoreportaży zza kulis, portretów i rozmów z  artystycznymi osobowościami, pełnych emocji relacji oraz wszystkiego niespodziewanego – zapowiada Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.

Oczywiście słowo pisane będzie funkcjonować równolegle do materiałów filmowych i zdjęciowych. – Internet pozwala dużo szybciej reagować niż papier, dlatego zamiast tylko zapowiadać, planujemy w większym zakresie zdawać relacje z kulturalnego życia miasta, dzielić się opiniami i omawiać aktualne, gorące zjawiska. W tym celu powstał na stronie dział „Cykle”, w ramach którego częstochowska kultura przepuszczana będzie przez filtr osobowości naszych autorów. Grono stałych współpracowników uzupełniliśmy o kilka nowych nazwisk. Wierzymy, że w ten sposób uda się nam pisać o kulturalnej tkance naszego miasta z różnych perspektyw i w jak najszerszych kontekstach – dodaje Aleksander Wierny.

Warto zaznaczyć, że charakterystyczny element CGK – kalendarium – wciąż będzie funkcjonować i będzie najlepszą ściągą z tego, co dzieje się w częstochowskiej kulturze.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły