Paraliż w aptekach

02.09.2018

Paraliż w aptekach

Uprawnienia techników farmaceutycznych mają zostać ograniczone. W efekcie nie będą mogli realizować recept w aptece, a także informować pacjentów o sposobie dawkowania leku, ani proponować im zamiennika. – Apteki zostaną sparaliżowane przez kolejki – alarmują farmaceuci.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny chce wprowadzić rozporządzenie, które znacznie ograniczy prawa techników do wykonywania zawodu. W myśl nowych przepisów ma im bowiem zostać odebrane prawo do realizacji recept. Osoby, które nie będą miały stosownych uprawnień, nie będą mogły proponować pacjentom zamienników leków, ani radzić im, jakie dawki danego preparatu powinni przyjmować. W prawo w tym zakresie ma przysługiwać wyłącznie magistrom farmacji. Tych z kolei w aptekach jest… jak na lekarstwo. Ze statystyk wynika, że średnio w każdym punkcie brakuje około dwóch magistrów. Pomagają im właśnie technicy farmaceutyczni – obecnie w polskich aptekach zatrudnionych jest około 40 tys. Część z nich prowadzi punkty apteczne, zwykle w małych miejscowościach. Utrata ich dotychczasowych uprawnień może doprowadzić do tego, że funkcjonowanie aptek zostanie sparaliżowane, a niektóre punkty mogą zostać nawet zamknięte. Ucierpią oczywiście pacjenci. 29 sierpnia odbył się protest przeciwko zaplanowanym przez GIF zmianom w prawie. W jego ramach masowo wysyłano pisma do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji. Technicy żądają między innymi wznowienia kształcenia, utworzenie samorządu zawodowego, wprowadzenie obowiązkowych szkoleń, odpowiedzialności zawodowej i utrzymania uprawnień. Liczą też na konstruktywne rozmowy  z resortem, które mają odbyć się na początku września. Jeśli do nich nie dojdzie, Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek zapowiedziała, że we wrześniu odbędą się kolejne działania protestacyjne.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły