Pediatria w Blachowni będzie nieczynna

02.10.2020

Pediatria w Blachowni będzie nieczynna

Od 15 października oddział pediatryczny w Szpitalu im. Weigla w Blachowni przestanie funkcjonować. Powód? Rozpoczynający się remont. Mieszkańcy Blachowni zastanawiali się, czy za tą decyzją nie kryje się drugie dno i czy pediatria ostatecznie nie zostanie jednak zamknięta. Bartosz Rajski, pełnomocnik ds. Praw Pacjenta, p.o. rzecznika prasowego Grupy Scanmed twierdzi, że na obecną chwilę decyzja o likwidacji oddziału nie została podjęta. Zgodnie z planem mali pacjenci na oddział mają wrócić po 15 stycznia.

– W ostatnim czasie, z powodu pandemii koronawirusa liczba pacjentów leczonych na oddziale pediatrii jest niewielka – mówi Bartosz Rajski, pełnomocnik ds. Praw Pacjenta, p.o. rzecznika prasowego Grupy Scanmed. – Jest to zresztą jeden z najmniejszych oddziałów szpitala, wcześniej liczba przyjmowanych pacjentów na tle innych oddziałów również nie była znaczna – zaznacza.

W ostatnich latach Grupa Scanmed, która jest dzierżawcą Szpitala im. Weigla w Blachowni, przeprowadziła szereg inwestycji związanych z modernizacją i rozwojem placówki. Pochłonęły one wiele milionów złotych. – Stale przykładamy dużą wagę do tego, aby szpital funkcjonował na najwyższym poziomie i spełniał wszystkie wymogi prawne oraz standardy medyczne i organizacyjne, m.in. poprzez zabezpieczenie wyspecjalizowanej kadry oraz nowoczesnej infrastruktury, sprzętu i wyposażenia. Pomimo trudnej sytuacji związanej z trwającą pandemią, podejmowane są wysiłki w celu pełnego wdrożenia ustalonego programu dostosowawczego – Bartosz Rajski. Wraz z pojawieniem się informacji o remoncie oddziału, mieszkańcy Blachowni i najbliższych okolic zastanawiali się, czy za tą decyzją nie kryje się drugie dno i czy pediatria ostatecznie nie zostanie jednak zamknięta. Bartosz Rajski twierdzi jednak, że na obecną chwilę nie została podjęta decyzja o likwidacji oddziału. – Podkreślamy, że decyzje o rozwijaniu lub ewentualnym zamykaniu oddziałów zależą nie tylko od świadczeniodawcy, ale stanowią pochodną wielu czynników, m.in. sytuacji epidemiologicznej, dostępności kadry medycznej, stanu infrastruktury, sytuacji w innych szpitalach w regionie, polityki Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz makropolityki Ministerstwa Zdrowia. W ostatnim czasie wyraźnie dostrzegalna jest tendencja do konsolidacji oddziałów i budowania specjalizacji. Obecne obszary działalności szpitali zapewne będą w najbliższym czasie podlegały modyfikacjom, co jest już zresztą wyraźnie sygnalizowane przez Ministerstwo Zdrowia. Sygnalizowane zmiany będą najprawdopodobniej szły w kierunku specjalizacji i budowy większych oddziałów w poszczególnych zakresach – tłumaczy Bartosz Rajski.

Władze szpitala w Blachowni skupiają się przede wszystkim na rozwoju oddziałów zabiegowych, w tym na położnictwa, ortopedii i chirurgii ogólnej. – Remontujemy nasze oddziały pod kątem dynamicznego rozwoju tych specjalizacji. Stajemy się rozpoznawalnym ośrodkiem położniczym i chcemy się dalej w tym kierunku rozwijać. Większy i bardziej wyspecjalizowany oddział, na wyższym poziomie referencyjności, to większe bezpieczeństwo i możliwość zapewnienia lepszej, bardziej kompleksowej opieki. Mamy również świadomość konieczności zabezpieczenia świadczeń pediatrycznych dla społeczności lokalnej. To jest szerszy temat, który będzie konsultowany ze wszystkimi interesariuszami, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia kompleksowości świadczeń, analizy trendów epidemiologicznych i potrzeb zdrowotnych – podsumowuje Bartosz Rajski.

  • kg
Najnowsze artykuły