Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

22.05.2022

Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

Na Jasnej Górze odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski.

Prymas przypomniał, że Służba Zdrowia z samej swej istoty jest służbą konkretnemu człowiekowi i trzeba ją podejmować „choć wiemy jak trudno jest prowadzić działalność w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza gdy ma się na celu nie tylko leczenie, ale także badania naukowe zapewniające najbardziej odpowiednie terapie, przede wszystkim, gdy robi się to z miłością do człowieka”.

Kaznodzieja za papieżem Franciszkiem zauważył, że zasadniczą sprawą w każdej dziedzinie medycyny, jest zawsze stawianie chorego przed chorobą i dlatego w powołaniu medyka ważne jest każdego dnia oddawanie się służbie całemu człowiekowi.

„Dziękuję wam za to – mówił papież – bardzo podoba się to Bogu” – przypomniał  kaznodzieja cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry i dodał:

„Przywołując dziś, tutaj te słowa i wypowiadając je ze świadomością tego wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia w minionych dwóch latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego wręcz zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dziś, w czasie tej okrutnej wojny w Ukrainie i tego ogromu dobra oraz pomocy, także medycznej, chciałbym z głębi serca za papieżem Franciszkiem powtórzyć: dziękuję wam za to. Dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum osoby, konkretne osoby, którym służycie. To z pewnością podoba się Panu bogu, ale to ocala człowieczeństwo” – mówił prymas.

Abp Polak podkreślał, że „można dyskutować, jak pomagać, jak leczyć, jak to robić, gdy mamy niewystarczające środki i trzeba się domagać bardziej spójnej i wydajnej reformy całego systemu ochrony zdrowia”, ale trzeba przede wszystkim pamiętać, że w tym wszystkim, nie chodzi tylko o leczenie ciała, ale przed wszystkim o terapię ludzkiej godności, której nie można nigdy negocjować, zawsze trzeba jej po prostu bronić.
Przypomniał, że w takiej służbie człowiekowi „medycyna jest sztuką, która angażuje głowę i serce, która łączy wiedzę i współczucie, profesjonalizm i litość, kompetencje i empatię i przez to ocala godność człowieka”.

Prymas Polski dziękując prosił, byśmy w udzielaniu tej pomocy nie ustawali.

Podziękowania całej Służbie Zdrowia złożył także prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała Grażyna Ignaczak -Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP .

Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar obchodzącego 30-lecie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Jest na nim wizerunek patronki farmaceutów bł. Marii Sagrario, farmaceutki i karmelitanki hiszpańskiej zamordowanej przez komunistów w 1936 r.

Tradycyjnie przedstawiciele medyków złożyli akt zawierzenia wszystkich pracowników i związanych ze Służbą Zdrowia.

  • RED/BPJG
  • fot. Krzysztof Świertok/BPJG
Najnowsze artykuły