Pielgrzymowali ludzie pracy

18.09.2017

Pielgrzymowali ludzie pracy

“Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia” – pod takich hasłem na Jasnej Górze odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Centralnym punktem uroczystości była niedzielna msza święta, w której wzięło udział około 25 tysięcy osób.

Przed mszą głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”. – To kolejny rok naszej ciężkiej pracy, która przynosi efekty, bo 1 października wchodzi ustawa o przywróceniu wieku emerytalnego, ale także wiele spraw pracowniczych udało nam się w tym roku dla pracowników wspólnie z przedstawicielami rządu, parlamentu osiągnąć. Choćby ta jedna bardzo ważna sprawa dotycząca zmiany ustawy o agencjach pracy tymczasowej – zaznaczał przewodniczący “Solidarności”. – Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj u tronu Jasnogórskiej Pani, aby modlić się i dziękować za pracę, za bezpieczną pracę i za sprawiedliwość społeczną. Dzisiaj mogło być nas więcej, ale wielu z nas, szczególnie kobiet, musi pracować w hipermarketach, niekoniecznie w sklepach pierwszej potrzeby. Dlatego z tego miejsca po raz kolejny apeluję, że 500+ to nie wszystko, dopełnieniem tego programu jest dbałość o rodzinę, bo niedziela jest dla Boga i rodziny – dodał.

Następnie Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy.

Mszy św. o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie przewodniczył abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Homilię wygłosił bp Roman Pindel, biskup diec. bielsko-żywieckiej. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ “Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

W modlitwie udział wzięli m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy; Marcin Stefaniak, Generalny Dyrektor IPN; Małgorzata Gatz, wiceprezes SKOK; Janusz Śniadek, poseł PiS, a także rodzina bł. ks. Jerzego: siostra Teresa i bracia Józef i Stanisław z rodzinami.

Oprawę muzyczną liturgii, jak i koncert przed mszą św., zapewnił zespół regionalny “Grojcowianie”.

W tym roku nad organizacją Pielgrzymki czuwała “Solidarność” Podbeskidzie.

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ Solidarność) dla robotników Huty “Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej Mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

 

  • kg
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły