Pieniądze na termomodernizację „wielkiej płyty”

22.09.2019

Pieniądze na termomodernizację „wielkiej płyty”

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dzięki temu będzie można ubiegać się o dofinansowanie zadań związanych z remontami, a co za tym idzie poprawą bezpieczeństwa bloków z tak zwanej wielkiej płyty oraz poprawą stanu technicznego budynków komunalnych, w których mieszka najuboższa część społeczeństwa. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Na pomoc w działaniach służących poprawie stanu technicznego budynków wielorodzinnych, w których znajdują się lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy będą mogły liczyć samorządy. Wsparcie w formie premii będzie udzielane na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją. Wyniesie ono 50 procent kosztów. Jeśli jednak będzie chodziło o budynki komunalne objęte ochroną konserwatorską będzie mogło zostać podwyższone jeszcze o 10 procent. Poza tym w myśl nowych przepisów więcej podmiotów będzie mogło ubiegać się o premie remontowe. Będą to na przykład wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy – to obecnie nie jest możliwe.

Na tym jednak nie koniec – właściciele budynków z tzw. „wielkiej płyty” będą mogli ubiegać się o pokrycie 50 proc. kosztów wykonania dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej w celu minimalizacji ryzyka odpadania płyt zewnętrznych. Podwyższona zostanie też premia termomodernizacyjna w przypadku jednoczesnego realizowania inwestycji termomodernizacyjnej i montażu fotowoltaiki oraz turbin wiatrowych. W takich przypadkach wyniesie ona nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ma to zachęcić inwestorów do montażu tych – potencjalnie jedynych możliwych do zastosowania w przypadku budynku wielorodzinnego – systemów odnawialnych źródeł energii. – To oznacza, że np. zarządca bloku wybudowanego w technologii wielkopłytowej może otrzymać dwie premie: pierwszą na zakup tzw. kotew, które wzmocnią konstrukcję ścian i drugą na termomodernizację, czyli na docieplenie, podłączenie do sieci cieplnej oraz zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Szacuje się, że koszty proponowanych rozwiązań w latach 2020-2029 wyniosą ok. 2,2 mld zł, z czego ok. 70 proc. trafi do samorządów gminnych. – Nowe przepisy nie tylko poprawią jakość życia ok. 12 mln Polaków mieszkających w budynkach z wielkiej płyty, ale także w istotny sposób przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego i walki ze smogiem – zaznaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W 2020 r. program będzie finansowany z wolnych środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Po 2021 r. głównym źródłem finansowania będą środki budżetu państwa. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły