Pieniążek na legendarnych trasach

05.10.2018

Pieniążek na legendarnych trasach

Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur wystartują w Rajdzie Wielkiej Brytanii (4-7 października), 11. rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Dla Polaków będzie to przedostatni tegoroczny start w cyklu WRC 2, w których rywalizują o podium w klasyfikacji sezonu. Wyścig ze światową czołówką odbędzie się na wymagających szutrach w północnej Walii, w której zlokalizowano 23 odcinki specjalne o łącznej długości 318,34 km.

Rajdowe Mistrzostwa Świata przechodzą w decydującą fazę. W nadchodzący weekend 4-7 października odbędzie się kultowy Rajd Wielkiej Brytanii. W mistrzostwach WRC 2 polscy kibice będą dopingować Łukasza Pieniążka z Przemysławem Mazurem.

Szutrowe trasy w północnej Walii były świadkami wielu kluczowych momentów w historii WRC. Rywalizacja na nich wymaga dużej precyzji oraz perfekcyjnego wyczucia przyczepności. Niestabilna pogoda sprawia, że trzeba być przygotowanym na jazdę po szutrze, ale i błocie.

Polacy mają już doświadczenie w tej imprezie z ubiegłego roku. To właśnie w edycji 2017 po raz pierwszy wystartowali Skodą Fabią R5 z zespołu Printsport Racing, z którym w tym sezonie wspólnie osiągają obiecujące wyniki. Pomimo tego, że organizator przygotował kilka nowych odcinków, to każde doświadczenie ze specyficznymi walijskimi szutrami jest bezcenne.

Trasa rajdu liczy nieco ponad 1400 km, z czego 318 stanowią odcinki specjalne (jest ich łącznie 23). Zmagania otworzy czwartkowy oes o długości 1,7 km. Prawdziwe ściganie zacznie się jednak w piątkowy poranek w lesie Clocaenog. Organizatorzy przygotowali na niedzielę nietypowy finał. Kończący rajd 8-kilometrowy Great Orme Llandudno będzie wymagał uważnej jazdy po asfalcie na oponach szutrowych. – Będziemy się starać przejechać czysty rajd. Musimy to zrobić mądrze, bo w tej fazie sezonu bardzo ważne są dla nas punkty do WRC 2, więc musimy unikać błędów – zaznacza Łukasz Pieniążek. – Na pewno będziemy mieć inną taktykę niż na Rajd Polski. Za nami dwudniowe testy w Wielkiej Brytanii w dość reprezentatywnych warunkach. Znaleźliśmy dobre ustawienia samochodu. Startowaliśmy tu w ubiegłym roku i choć nie znamy każdego kilometra tego rajdu, to zdążyliśmy poznać pewne charakterystyczne elementy dla tej rundy – dodaje.

Jedenasta runda WRC 2 będzie przedostatnim tegorocznym startem Łukasza Pieniążka w mistrzostwach globu, dlatego ważne będzie znalezienie się na mecie i wywiezienie dużej liczby punktów. Polak walczy w tym sezonie o podium w klasyfikacji rocznej, ale taki sam cel ma wiele innych załóg. Dlatego też rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie. – Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani do tego rajdu – twierdzi Przemysław Mazur. – Każdy z 2 dni testowych odbył się w innych warunkach. Wszystko wydaje się być w jak najlepszej formie, łącznie z nowym samochodem. Nie przeżywamy za bardzo wypadku z Rajdu Polski. Fajne jest to, że impreza odbywa się wcześniej niż w zeszłym roku i przez to oczekujemy, że pogoda będzie bardziej znośna. W ostatnich latach było tu raczej depresyjnie. Ciemno, mgliście i deszczowo. Tegoroczne prognozy nastawiają nas znacznie bardziej optymistycznie – podsumowuje.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły