Pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych

09.11.2018

Pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych

Kierowcy korzystający z samochodów elektrycznych mogą skorzystać z czterech stacji do ładowania, uruchomionych przy dworcach kolejowych PKP S.A. Pierwsze ładowarki uruchomione zostały na terenie województwa śląskiego – dwie w Katowicach i po jednej w Gliwicach i Częstochowie.

Stacje zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia mają odpowiedni system zabezpieczeń, uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Możemy więc bez najmniejszych oporów podłączyć samochód i zostawić go do pełnego naładowania. Oczywiście w dowolnym momencie możemy przerwać tę czynność – podczas podłączania dostajemy bowiem specjalny kod, który to umożliwia. Dla ułatwienia, miejsca postojowe do ładowania pomalowane zostały na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.

Pierwszym pojazdem, który „wypróbował” możliwości nowej stacji w Częstochowie było renault z salonu Tandem, autoryzowanego partnera Renault znajdującego się przy ulicy Krótkiej 16.

W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi urządzeniami w województwie śląskim, spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. W przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharing’u, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego.

W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Co istotne, korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało żadnej wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.

Za realizację zadania odpowiadają spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a odpowiednie przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało również objęte pięcioletnią gwarancją.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły