Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce. Pacjentka przebywa w izolatorium w Myszkowie

16.12.2021

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce. Pacjentka przebywa w izolatorium w Myszkowie

– Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa w Polsce – powiedział w czwartek w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Kobieta czuje się dobrze, przebywa w izolatorium w Myszkowie.

– Mamy informację sprzed chwili. Mamy w Polsce już potwierdzony pierwszy przypadek omikronu. Jest to przypadek ze stacji WSSE z Katowic – powiedział Kraska.

Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Przebywała ona w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w naszym kraju zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju.

Resort zaznaczył dalej, że “w trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej”. – W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski – podało ministerstwo.

Niezwłocznie po potwierdzeniu dodatniego wyniku testu kobieta została przewieziona transportem medycznym do izolatorium do Myszkowa, gdzie pozostanie do czasu zakończenia obowiązkowej izolacji.

  • kg
Najnowsze artykuły