PiS chce zmienić ordynację wyborczą

22.01.2017

PiS chce zmienić ordynację wyborczą

To nie jedyna propozycja PiSu dotycząca wyborów. Partia rządząca chce również wprowadzenia przezroczystych urn, a także zainstalowania kamer w każdym lokalu wyborczym – tak, aby prace komisji wyborczej były rejestrowane, a jej obrady transmitowane na żywo przez internet. Zapowiada również modyfikację w zasadach liczenia (będą musieli w nim uczestniczyć wszyscy członkowie komisji wyborczej), czasie przechowywania kart wyborczych, sposobie ich produkowania i zabezpieczania. Najbardziej znaczącą zmianą ma być jednak wprowadzenie ograniczenia kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z nimi, nie mogliby oni sprawować władzy więcej niż dwa razy z rzędu. Warto zaznaczyć, że nowe zasady miałyby się odnosić również do minionych kadencji. W praktyce oznacza to, że swój fotel straci wielu prezydentów, którzy rządzą miastami od co najmniej kilkunastu lat. Wśród nich będzie również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (aktualnie druga kadencja). PiS chce, aby kolejne wybory samorządowe (jesień 2018) odbywały się według nowych zasad.

  • kg
  • zdj. arc

Zapraszamy wszystkich sympatyków sportu do oddawania głosów w tradycyjnym corocznym plebiscycie na najlepszych sportowców, trenerów oraz działaczy regionu. Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele kilkunastu dyscyplin sportu. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas obrad kapituły.

Zakończenie głosowania: 31.01.2019

Najlepszy sportowiec 2018

Najlepszy trener 2018

Najlepszy działacz 2018

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły