Platforma z darmowymi dietami

09.02.2019

Platforma z darmowymi dietami

Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił zmienić nasze nawyki żywieniowe. W tym celu uruchomił specjalną stronę internetową, gdzie zamieszczane są darmowe jadłospisy dostosowane do potrzeb każdego z nas.

Jadłospisy możemy pobrać ze strony diety.nfz.gov.pl Wcześniej musimy się jednak zarejestrować. Po założeniu konta, jeśli chcemy otrzymać spersonalizowaną dietę, musimy wprowadzić określone dane – takie jak wiek, waga, płeć, wzrost i poziom dziennej. W ten sposób ustalany jest wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index – indeks masy ciała) oraz dzienne zapotrzebowanie energetyczne (PPM – podstawowa przemiana materii i CPM – całkowita przemiana materii). W oparciu o te informacje serwis dopasowuje prozdrowotną dietę DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), bijącą rekordy popularności. W raporcie „US News” znalazła się ona w czołówce najlepszych diet na świecie. Dlaczego? Bo ma potwierdzone działanie zdrowotne, chroniąc przed chorobami serca, otyłością czy cukrzycą, oraz wspomagając ich leczenie. Do wyboru mamy trzy warianty – 1200 kcal, 1500 kcal oraz 1800 kcal. Później otrzymujemy szczegółową rozpiskę na każdy dzień – są tam między innymi informacje o wartości kalorycznej konkretnego jedzenia, zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów, a także prostą instrukcję, jak wykonać daną potrawę. Przepisy są bardzo proste i nikt nie powinien mieć problemów z ich wykonaniem. Jeżeli któraś propozycja nam nie będzie pasowała, można zmienić ją na inny przepis. A żeby było jeszcze łatwiej w serwisie możemy pobrać nawet… listę zakupów. Poza tym, ci którzy chcą tylko przetestować pomysł NFZ, mogą pobrać darmową dietę próbną na 7 dni w wersji 1200 kcal. Warto podkreślić, że z tworzonych diet powinny korzystać tylko osoby w pełni zdrowe i nie mające żadnych alergii pokarmowych.

NFZ podkreśla, że jadłospis powinien służyć jako wskazówka do zdrowego odżywiania, a w celu otrzymania dopasowanej do swoich potrzeb, zbilansowanej diety zaleca kontakt z dietetykiem.

  • Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły