Po całej nocy boli cię ciało? Zużyty materac może być przyczyną

22.09.2021

Po całej nocy boli cię ciało? Zużyty materac może być przyczyną

Dobry materac to podstawa w każdej sypialni — wie o tym większość z nas. Jednak nie wszyscy pamiętają, że nawet materac najlepszej jakości może się z czasem zużyć. Przeciętna żywotność dobrej jakości materaca wynosi średnio 7 lat, a po upływie tego czasu należy go wymienić na nowy. Co może świadczyć o tym, że nasz materac swoje najlepsze lata ma już za sobą? Co powinno zwrócić naszą czujność?

Co może świadczyć o tym, że nasz materac jest stary lub źle dobrany?
Materac wysokiej jakości to inwestycja na lata. Dlatego nie warto na nim oszczędzać i lepiej postawić na ofertę sprawdzonych producentów jak Hilding, który dopracowuje swoje produkty od lat i zapewnia 15-letnią gwarancję. To, że nasz materac wymaga wymiany, najszybciej odczujemy poprzez dyskomfort po źle przespanej nocy. Jeśli materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia naszej sylwetce, bo wypełnienie piankowe lub sprężyny straciły swoją elastyczność, nasz kręgosłup zaczyna układać się nieprawidłowo, np. wyginać w łuk. Również mięśnie odczuwają ciągłe napięcie, uniemożliwiając naszemu ciału zrelaksować się i odbudować siły przed następnym dniem. Jeśli więc do tej pory nie mieliśmy problemów z wysypianiem się, a od dłuższego czasu budzimy się rano niewypoczęci i z bólem mięśni, może to wskazywać na to, że czas na zakup nowego materaca. 

Problem może także wynikać ze złego dobrania materaca. Brak komfortu może wynikać z błędnie wybranej twardości, niedobranego typu wypełnienia lub zły wymiar. Pamiętajmy, że jeśli śpimy w dwójkę, minimum to materac 140×200, by obie osoby się spokojnie pomieściły. Gdy mamy wątpliwości, jaka twardość materaca będzie dla nas optymalna, warto rozejrzeć się za modelem o regulowanej twardości jak model Electro marki Hilding.

Inne czynniki wpływające na komfort naszego snu
Zużyte lub źle dobrane materace to nie wszystko — do braku wygody mogą przyczyniać się niekorzystne warunki panujące w sypialni. Jeśli nasz materac jest nowy i mamy pewność, że został dobrze dobrany, warto rozważyć inne czynniki, takie jak:

hałas — jeśli okna naszej sypialni wychodzą na ulicę, gdzie panuje duży ruch, może to wpływać znacząco na jakość naszego snu. W tej sytuacji najlepiej przenieść naszą sypialnię do pomieszczenia, które nie sąsiaduje ze źródłem hałasu. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, pomocne okażą się stopery do uszu. Pomogą również w sytuacji, gdy nasz partner chrapie;
brak dostatecznego zaciemnienia — latarnie świecące prosto w okno naszej sypialni mogą skutecznie utrudniać wysypianie się. Ciemne kotary lub rolety nieprzepuszczające światła powinny rozwiązać ten problem;
zbyt wysoka temperatura — optymalna temperatura w sypialni to 16-19 stopni Celsjusza. Dobrze jest także regularnie wietrzyć pomieszczenie, zwłaszcza tuż przed snem.

Jak spanie na niewygodnym materacu wpływa na nasze zdrowie?
Uciążliwy dyskomfort związany z bólem i poranną sztywnością mięśni oraz poczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia to nie wszystko. Brak wypoczynku w nocy może mieć poważniejsze konsekwencje. Długotrwałe spanie w złej pozycji pogłębia i utrwala schorzenia kręgosłupa. Niemożność przyjęcia wygodnej pozycji w trakcie snu może rozwinąć się w bezsenność, skutkującą problemami z koncentracją, spadkiem odporności i huśtawką nastrojów. Także alergicy odczują bardzo dotkliwie skutki spania na zużytym materacu. Gdy mamy alergię, najlepiej szukać wśród modeli dedykowanych dla alergików jak Melody marki Hilding.

 

 

  • KM
Najnowsze artykuły