Pobiegną, aby uczcić 100 lat niepodległości

26.10.2018

Pobiegną, aby uczcić 100 lat niepodległości

11 listopada o godzinie 11:11 sprzed Galerii Jurajskiej ruszy 1. Częstochowski Bieg Niepodległości. W ten aktywny sposób mieszkańcy miasta będą mogli uczcić 100-lecie odzyskania wolności przez Polskę. Organizatorem biegu jest Fundacja Jest Lepiej oraz Miasto Częstochowa, partneruje im Galeria Jurajska.

100 lat niepodległej Polski można uczcić na tysiące sposobów. W Częstochowie zrobią to… biegnąc trasą mającą aż 10 kilometrów. Ta poprowadzona będzie ulicami: Strażacką, Krakowską, Ogrodową, Najświętszej Marii Panny, Waszyngtona i Nadrzeczną. Meta, podobnie jak start znajdzie się przed Galerią Jurajską.

Do udziału w biegu ulicami miasta może zgłosić się każdy, kto ma 15 lat i więcej. Jak zapewniają organizatorzy, jest to wydarzenie sportowe skierowane nie tylko do aktywnych biegaczy, ale także do osób, które w tak nietypowy sposób chcą złożyć hołd tym, co walczyli o niepodległość.

– To sportowe, ale i patriotyczne święto. Wydarzenie, jakiego jeszcze nie było w mieście. W biegu może wziąć udział każdy, kto swoim wysiłkiem wymierzonym w pokonanie 10-kilometrowej trasy w samym sercu miasta, będzie chciał uczcić walkę sprzed 100 laty o wolność, język i polską kulturę – mówi Michał Zarębski z Fundacji Jest Lepiej, która organizuje bieg.

Jak podkreślają organizatorzy, samo wydarzenie ma za zadanie nie tylko zachęcić do sportowej rywalizacji i próby pokonania 10-kilometrowej trasy. Jego celem jest także integracja społeczności lokalnej wokół ważnego wydarzenia i święta, które dotyczy ponad 38 milionów Polaków.

– Chcemy, aby częstochowianie tego dnia zebrali się i w ten sposób, ponad podziałami, uczcili niepodległość w duchu sportowej rywalizacji. Liczymy na sporą frekwencję. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć na kilka sposobów – biegnąc wyznaczoną trasą, zagrzewając biegaczy na trasie lub kibicując na starcie i mecie – mówi Violetta Dziubin- Łuszczyk, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Te ostatnie znajdą się przed największym centrum handlowym w mieście. W jego wnętrzach z kolei ustawione zostanie biuro biegu. Zapisy na bieg wciąż są prowadzone. Wystarczy wejść na stronę czestochowskibiegniepodleglosci.pl i dopisać się do listy startowej. Opłata startowa do 31 października wynosi 49 zł. W dniu biegu 99 zł.

Nagrody przyznawane będą w 2 klasyfikacjach generalnych – kobiet i mężczyzn. Trofeum otrzyma także najstarszy zawodnik, który pokona trasę w zakładanym limicie czasowym tj. 105 minut. Nagrodę specjalną otrzyma natomiast osoba, która w biegu zajmie pozycje nr 100 – informuje organizator. Wręczenie nagród zaplanowano na godzinę 14.00. 10-kilometrowa trasa, którą będą musieli pokonać uczestnicy biegu, posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły