Podsumowanie akcji “Bezpieczny pieszy”. Policyjny dron zarejestrował 50 wykroczeń

29.05.2023

Podsumowanie akcji “Bezpieczny pieszy”. Policyjny dron zarejestrował 50 wykroczeń

W miniony piątek na terenie miasta policjanci z częstochowskiej drogówki prowadzili akcję „Bezpieczny pieszy” z udziałem policyjnego drona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Podczas działań ujawniono 50 wykroczeń popełnionych przez kierujących.

Piesi to grupa osób najbardziej zagrożonych wypadkami na drodze. W zderzeniu z pojazdem przeważnie odnoszą poważne obrażenia. By temu przeciwdziałać i poprawić ich bezpieczeństwo, częstochowska drogówka regularnie prowadzi działania w rejonie przejść dla pieszych właśnie po to, by przypomnieć zarówno kierującym jak i samym pieszym, że od ich zachowania zależy bezpieczeństwo na drodze.

– W piątek policjanci z Katowic z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego obserwowali kierujących poruszających się aleją Wojska Polskiego w Częstochowie. Ujawnili w ten sposób 20 wykroczeń polegających na wyprzedzaniu bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. W momencie, gdy operator zaobserwował na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do policjantów z Częstochowy, którzy podejmowali na drodze interwencję wobec sprawcy – podsumowuje Komenda Miejska Policji w Częstochowie i dodaje, że na pewno tego typu działania będą kontynuowane.

Policja przypomina, że:

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.

Policja apeluje również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. ( niestety podczas działań na tego typu naruszenie przepisów naraziło się aż 13 pieszych). Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętać o obserwacji pojazdów.

 

  • źródło: KMP w Częstochowie
  • opr. pn
Najnowsze artykuły