Podwójna rekrutacja do szkół średnich

12.07.2019

Podwójna rekrutacja do szkół średnich

Pierwszy etap rekrutacji do szkół podstawowych powoli dobiega końca. 16 lipca uczniowie dowiedzą się, czy dostali się do wymarzonej placówki. Niestety w wielu przypadkach może okazać się, że miejsca po prostu zabrakło. To efekt ostatniej reformy edukacji….

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020 jest wyjątkowo trudna. Bierze w niej udział łącznie 705 tys. uczniów z całej Polski – szkoły muszą bowiem przyjąć o blisko 370 tys. więcej uczniów. Skąd ten problem? To efekt tak zwanego podwójnego rocznika – licea, technika i zawodówki muszą przyjąć zarówno uczniów, którzy skończyli ostatnią klasę gimnazjum oraz ich młodszych kolegów, którzy skończyli ósmą klasę podstawówki. Problem jest też widoczny w Częstochowie. Wśród najpopularniejszych liceów jest oczywiście I LO im. Juliusza Słowackiego. Mimo że zamiast sześciu klas powstanie osiem, młodzież, która chce kontynuować naukę w tej szkole może mieć problem. Placówka przygotowuje się do przyjęcia 240 uczniów. A zgłosiło się… 217 absolwentów szkoły podstawowej i 178 absolwentów gimnazjum. – Zarówno dla jednej, jak i dla drugiej grupy przewidzieliśmy po 120 miejsc. Przyjmiemy więc około 240 uczniów. 155 osób nie dostanie się do naszej szkoły – mówi Małgorzata Kaim, dyrektor placówki. Pierwszeństwo przyjęcia maja uczniowie, którzy mieli świadectwa z paskiem oraz laureaci olimpiad i konkursów.

IV LO im. Henryka Sienkiewicza zamierza przyjąć aż 180 absolwentów szkół podstawowych (6 klas) i 210 z gimnazjum (7 klas). W przypadku gimnazjum dodatkowa klasa będzie mieć profil sportowy – z analiz wniknęło bowiem, że absolwenci podstawówki nie są nią zainteresowani. To i tak nie spełni wszystkich potrzeb – do szkoły zgłosiło się 290 absolwentów podstawówki oraz 246 absolwentów gimnazjów. – Podczas rekrutacji będą oczywiście brane punkty za egzamin. Preferowani będą też kandydaci, którzy mieli świadectwo z paskiem, są laureatami olimpiad i konkursów – mówi Wojciech Dostal, wicedyrektor szkoły. Placówka, aby poradzić sobie z podwójnym rocznikiem musiała przerobić magazyn oraz pomieszczenie szkolnej gazetki na dodatkowe sale lekcyjne. – Mamy bardzo wielu uczniów, którzy dojeżdżają. W efekcie zaledwie kilka klas może chodzić na tak zwane „zerówki”. Pierwsze godzina lekcyjna będzie tradycyjnie rozpoczynać się nietypowo o 8.30 – dodaje. Problem jest również w VII LO im. Mikołaja Kopernika. – Jest około 1,86 kandydata na jedno miejsce. Utworzonych zostanie w sumie dziesięć klas – pięć dla absolwentów szkół podstawowych i pięć dla absolwentów gimnazjów. W sumie przyjmiemy 300 uczniów – po 30 osób w każdej klasie – mówi Barbara Gala-Glińska, dyrektor „Kopernika”. Sporym zainteresowaniem cieszą się też technika. – W sumie zgłosiło się do nas 290 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Utworzonych zostanie sześć klas pierwszych – zaznacza Jacek Grzegorzewski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. Po 240 wolnych miejsc absolwentów dla każdego rodzaju szkół przygotowano w Technicznych Zakładach Naukowych. – Ze szkół podstawowych zgłosiło się 298 chętnych, a gimnazjów 315 – informuje Karol Kaczmarek, dyrektor TZN. 16 lipca opublikowane zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Wtedy też będzie wiadomo, ile miejsc w szkołach średnich będzie jeszcze dostępnych, i tym samym rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

  • Katarzyna Gwara
  • Julia Czechowicz
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły