Politechnika Częstochowska będzie współpracować z Uniwersytetem w Palestynie

07.12.2021

Politechnika Częstochowska będzie współpracować z Uniwersytetem w Palestynie

Politechnika Częstochowska podpisała umowę o współpracy z Palestine Polytechnic University w Hebronie. Gościem honorowym spotkania był Mahmoud Khalifa Ambasador Palestyny w Polsce.

Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie odbyło się zdalnie. Władze Palestine Polytechnic University w Hebronie, którym przewodniczył Rektor dr Amjad Barham rozmawiały za pomocą połączenia internetowego z władzami Politechniki Częstochowskiej, którą reprezentowali Rektor prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol i Prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Maciej Mrowiec prof. PCz. W spotkaniu uczestniczył jako gość honorowy Mahmoud Khalifa Ambasador Palestyny w Polsce, który gościł z tej okazji w murach Politechniki Częstochowskiej.

– Inwestycja w naukę i wiedzę to inwestycja w przyszłość. Młodzi ludzie to przyszłość i trzeba zrobić wszystko, by im pomóc – powiedział Mahmoud Khalifa. – Jako ambasador jestem gotowy udzielić wszelkiego wsparcia w realizacji tej umowy.

Umowa, którą podpisała Politechnika Częstochowska z Palestine Polytechnic University w Hebronie zakłada współpracę uczelni na wielu płaszczyznach, w tym badawczych i edukacyjnych. Politechnika Częstochowska jest też otwarta na przyjęcie studentów z Palestyny – w tej chwili na uczelni kształci się już prawie 600 obcokrajowców z 24 krajów.

Palestine Polytechnic University w Hebronie jest publiczną uczelnią wyższą, która powstała w 1978 roku. Obecnie studiuje na niej ok. 6000 studentów.

Politechnika Częstochowska nawiązała współpracę z Palestine Polytechnic University w Hebronie za pośrednictwem Palestyńczyka Rajeha Allana mieszkającego na stałe w Piotrkowie Trybunalskim. Tu podczas jednego ze spotkań promocyjnych Politechniki Częstochowskiej w Mediatece doszło do rozmów pomiędzy nim a dr inż. Michałem Sobocińskim (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki) o podjęciu ewentualnej współpracy między uczelniami.

Zdaniem prof. dra hab. inż. Norberta Sczygiola Rektora Politechniki Częstochowskiej podpisanie umowy między uczelniami przyniesie stronom obustronne korzyści.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły