Pomóż młodym sportowcom!

17.11.2020

Pomóż młodym sportowcom!

O działalności Stowarzyszenia Sportowa Częstochowa, planach i celach jego działaczy, a także zadaniu, które zostało przez nich zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego, rozmawiamy z prezesem organizacji – Dawidem Wytrzymałym.

Sportowa Częstochowa to nazwa waszej organizacji, która z pewnością dla mieszkańców naszego miasta brzmi już znajomo. Funkcjonujecie bowiem już kilka lat. Jak to wszystko się zaczęło?

Pomysł założenia Stowarzyszenia pojawił się w roku 2012. Wywodząc się ze środowisk związanych ze sportem zawodowym i amatorskim, chcieliśmy móc organizować wydarzenia, które na stałe wpiszą się w harmonogram imprez organizowanych w naszym mieście, dając wiele radości mieszkańcom – bez względu na ich wiek, płeć, poziom zaawansowania czy dziedzinę sportu, jaka ich interesuje. Z każdym miesiącem ten pomysł coraz mocniej kiełkował w naszych głowach i nie zostało nam nic innego, niż podjąć próbę i zrealizować swoje plany. 28 grudnia, po kilku miesiącach przygotowań zorganizowaliśmy zebranie założycielskie i czekaliśmy na wpis do KRS, co nastąpiło w kwietniu następnego roku. Pierwszym naszym projektem była organizacja szeregu turniejów dla dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym z kilku dyscyplin sportowych. Od tamtego czasu minęło już kilka lat, a nasze zestawienie przeprowadzonych projektów poszerzyło się o kilkadziesiąt wydarzeń i oczywiście mimo obecnie niesprzyjających warunków wierzymy, że niebawem nadal będziemy mogli w pełni realizować kolejne pomysły, bo przecież po to powstaliśmy!

Specjalizujecie się w szkoleniu dzieci w dziedzinie piłki nożnej. Z roku na rok działacie coraz prężniej. Co osiągnęliście na przestrzeni ostatnich lat i na jakim etapie jesteście teraz?
Jesteśmy bardzo młodym klubem, sekcje oficjalnie założyliśmy w roku 2014, natomiast pierwszy raz w rozgrywkach wzięliśmy udział w roku następnym. Aż do lipca 2016 nie posiadaliśmy własnego boiska, ponieważ to, z którego obecnie korzystamy dopiero powstawało. Był to dla nas bardzo trudny czas i tutaj należą się ogromne podziękowania dla kadry trenerów, rodziców, dzieci, sponsorów którzy nam zaufali i mimo niedogodnych warunków zdecydowali się na współpracę z nami. Boisko powstało dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i zdobyciu odpowiedniej ilości głosów w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. Powstanie boiska nie załatwiło wszystkich naszych trosk, nadal nie posiadaliśmy szatni, oświetlenia i zaplecza szatniowego, co przy wzrastającej ilości dzieci uczęszczających na treningi okazało się być kolejnymi, pilnymi dla nas potrzebami. Przełomowy okazał się dla nas rok obecny, kiedy to zakupiliśmy i wyremontowaliśmy pawilon służący za szatnie, udało się oświetlić w pełni nasze boisko, w ostatnich miesiącach możemy korzystać też z nowopowstałego boiska, które było nam bardzo potrzebne. Mimo ciężkich czasów możemy liczyć na wsparcie lokalnych firm i naszych rodziców, którzy mocno angażują się w pomoc. Przed nami kolejne plany. Obecnie myślimy nad nawodnieniem, ogrodzeniem i oświetleniem nowego boiska, na wiosnę planujemy montaż trybun, kolejne nabory dla dzieci i młodzieży, a także cykliczne wzbogacanie infrastruktury naszego obiektu. Chcemy zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla wszystkich, którzy marzą o karierze sportowej. Obecnie w naszych kadrach trenuje około 140 młodych piłkarzy i piłkarek, a zajęcia treningowe, ukierunkowane na piłkę nożna są uzupełniane zajęciami z języka angielskiego i treningami sztuk walki.

Pandemia namieszała we wszystkich dziedzinach życia – również w sporcie. Co się zmieniło w waszym w przypadku?
W naszym przypadku, podobnie jak w innych klubach musieliśmy na kilka miesięcy zawiesić organizację treningów, co było dla nas ogromnym ciosem. Nie mieliśmy pojęcia, ile to może potrwać i ilu naszych zawodników zdecyduje się na powrót, gdy to będzie już możliwe. Teraz już wiemy, że do treningów powróciło około 90% ówczesnych trenujących. Do tego doszły nowe nabory, dla najmłodszych, które pokazały, że sport i aktywność fizyczna są potrzebne i ludzie jej bardzo potrzebują – tak dobrego naboru nie mieliśmy od czasu powstania.

Niestety nie możemy wspólnie z rodzicami – najlepszymi kibicami emocjonować się rywalizacją z tytułu obostrzeń. Nie organizujemy też – jak co roku – turniejów halowych, co mamy nadzieję, szybko się zmieni i ponownie będziemy mogli wspólnie dopingować małych sportowców i wspólnie z nimi przeżywać boiskowego emocje. Kolejna sprawa to ograniczone wsparcia sponsorów, którzy zawsze dokładali cegiełkę do naszej działalności. Każdy liczy swoje finanse i wsparcie dla sportu młodzieżowego schodzi na drugi plan. Cieszymy się, że mimo to znajdują się ludzie i organizacje, które mimo wszystko starają się nas wesprzeć. Bardzo to doceniamy i mamy nadzieję, że naszą pracą będziemy mogli się im odwdzięczyć.

Wiemy, że w pierwszej edycji częstochowskiego Budżetu Obywatelskiego wasze zadanie dotyczące renowacji boiska, budowy placu rekreacji oraz placu zabaw przy ul. Lourdyjskiej zostało zakwalifikowane do realizacji. W tym roku również zgłosiliście swoje zadanie, jednak dotyczy ono budowy zaplecza szatniowego dla młodych sportowców. Jak ważna jest dla was ta inwestycja?

Pierwsza edycja była dla nas bardzo udana i gdyby nie ona, nie wiem w jakim miejscu dziś byśmy się znajdowali. Na szczęście wszystko poszło po naszej myśli i teraz możemy skupić się na kolejnych celach. W Budżecie Obywatelskim startujemy co roku, jednak konkurencja z roku na rok jest coraz mocniejsza. Każdy stara się wywalczyć coś dla sprawy, którą reprezentuje. Co roku trochę nam brakuje do wygranej, jednak nie poddajemy się i w obecnej edycji podejmujemy rękawice. Jesteśmy bardzo zmotywowani, żeby to głosowanie było dla nas tak udane jak za pierwszym razem. Staramy się o Zaplecze szatniowe dla młodych sportowców, jak wspominałem wcześniej – mamy już pawilon, który służy za szatnie, jednak nie spełnia on warunków, jakie powinien. Skorzystać z niego może maksymalnie kilkanaście osób, co przy liczbie 140 trenujących jest niestety niewystarczające. Marzy nam się, aby dzieci mogły spokojnie się przebrać w odpowiednich warunkach przed treningiem, po treningu, czy również przed i po meczach. Szatnia w sferze sportu, jakim jest piłka nożna, to miejsce „magiczne”. Od dawna mówi się o atmosferze szatni, gdzie zawodnicy mogą porozmawiać, przygotować się do jednostki treningowej czy meczu. Do tej pory wszystkie te czynności odbywały się na boisku. Niezależnie od warunków pogodowych, trzeba się było przebierać na dworze, nie było się gdzie schronić w przerwie meczu przed deszczem, czy budować atmosfery w drużynie. To samo dotyczy tych, którzy nas odwiedzają, też muszą przebierać się na zewnątrz. Chcemy się rozwiać sportowo i organizacyjnie. Takie zaplecze to nas bardzo duży krok w przód.

Jak mieszkańcy Częstochowy mogą Wam pomóc, aby wasz projekt przeszedł do dalszego etapu?

Tak naprawdę wystarczy poświęcić kilka minut swojego czasu przed komputerem z telefonem w ręku. Po wejściu na stronę www.konsultacje.czestochowa.pl lub czestochowa.budzet-obywatelski.eu klikamy w widoczna na stronie głównej ikonę GŁOSUJ ONLINE. Przygotowujemy swój nr PESEL, który jest wymagany do weryfikacji i wyszukujemy nasze zadanie, które opatrzone jest numerem 802 – Zaplecze szatniowe dla młodych sportowców. Możemy na nasze zadanie oddać 10 pkt (każda osoba ma w sumie 20 pkt, 10 na zadania dzielnicowe i 10 na zadania ogólnomiejskie). Głosować może każdy kto ma ukończone 13 lat. A na jednej numer telefonu można wygenerować dwa kody, w ten sposób, można pomóc w głosowaniu osobom słabo znającym się na komputerach lub osobom starszym, babci czy dziadkowi.

Dla głosującego do dosłownie niecałe 5 minut, a dla nas ogromna szansa na lepszą przyszłość dla wielu adeptów sportu, którzy marzą o spełnianiu swoich marzeń. Dlatego Wszystkim, którzy zdecydują się oddać na nas swój głos już dziś bardzo dziękujemy!

Pamiętajcie! Zadanie dzielnicowe Wyczerpy – Aniołów nr 802 – Zaplecze szatniowe dla młodych sportowców.

  • pn
Najnowsze artykuły