Ponad 400 przejazdów z dodatkowym oznakowaniem

31.03.2019

Ponad 400 przejazdów z dodatkowym oznakowaniem

W 2019 roku kolejne 52 przejazdy kolejowe zyskają pasy akustyczno-wibracyjne. Dodatkowe oznakowanie na drogach dojazdowych do torów umieszczają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z zarządcami dróg. Takie zabezpieczenie ma już blisko 400 przejazdów w całej Polsce. To działanie na rzecz ograniczenia liczby zdarzeń na skrzyżowaniach dróg z torami.

Pasy wibracyjno-akustyczne mają przypominać kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności i wyhamowaniu przed przejazdem kolejowo-drogowym. To dodatkowe oznakowanie zwiększające uwagę kierowców. PLK przy współpracy z zarządcami dróg zamontowały na 372 dojazdach do przejazdów poziome wypukłe pasy na jezdni. Linie są w kilkumetrowych odstępach, na ok. 25 m odcinku przed przejazdem. „Wymuszają” ograniczenie prędkości, dzięki powstającej wibracji podczas przejeżdżania. Linie są czerwone, by były bardziej widoczne.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. chcą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Modernizacje i rewitalizacje linii kolejowych prowadzone w ramach Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 70 mld zł, uwzględniają również budowę wiaduktów, tuneli drogowych i przejść podziemnych dla pieszych. Coraz więcej przejazdów kolejowo-drogowych zyskuje również nowoczesne urządzenia sterowania i sygnalizacji. Uzupełnieniem działań PLK są poprzeczne linie akustyczno-wibracyjne.

Żółta naklejka zapobiega tragediom na torach

Oprócz inwestycji ważne są działania organizacyjne i informacyjne na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 000 przejazdów kolejowo-drogowych specjalnymi żółtymi naklejkami. Na każdej #ŻółtaNaklejkaPLK umieszczonej na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, znajdują się trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy nr 112 i numery do zespołów technicznych. W ten sposób stworzony został system szybkiego powiadamiania o zdarzeniach na skrzyżowaniach dróg i torów. W momencie trudnej sytuacji na przejeździe należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach. Tylko w 2018 r. z danych z naklejki skorzystano 417 razy. Kilkanaście zgłoszeń wymagało wstrzymania ruchu. W kilku przypadkach informacja na 112 zapobiegła wypadkom.

#SzlabanNaRyzyko

Podczas akcji ulotkowych na przejazdach, kolejarze przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Apelują oni do kierowców o rozwagę, ponieważ od ich zachowania w dużej mierze zależy bezpieczeństwo. Statystyki wskazują, że za 99 % zdarzeń na przejazdach odpowiadają nieostrożni kierowcy. Monitoring, coraz częściej montowany na przejazdach pokazuje, że najczęstsze błędy kierowców przy przejeżdżaniu przez tory to: omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki, ignorowanie znaków stop.

Więcej informacji na temat kampanii oraz realizowanych w jej ramach działań na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Przy tej okazji warto wspomnieć, że każdego dnia o bezpieczeństwo osób na terenach kolejowych dbają funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Monitorują stacje, pociągi i szlaki, współpracują z policją i strażą miejską. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły