Ponad milion na bezdomne zwierzęta

06.05.2022

Ponad milion na bezdomne zwierzęta

Miejscy radni uchwalili program na rzecz bezdomnych czworonogów. W sumie na ten cel zarezerwowano 1 mln 365 tys. zł.

Program obejmuje przede wszystkim zapewnienie schronienia bezdomnych zwierzętom, a także opiekę nad wolno żyjącymi kotami (w tym ich dokarmianie) oraz ich sterylizację bądź kastrację. Jest w nim też mowa o poszukiwaniu opiekunek bądź opiekunów dla bezdomnych zwierząt czy całodobowej opiece weterynaryjnej, która jest nie do przecenienia np. gdy zwierzak zostaje poszkodowany na skutek zdarzenia drogowego.

– Na realizację programu zabezpieczono w budżecie Częstochowy ok. 1 mln 365 tys. Największa część tych pieniędzy, bo 1 mln 200 tys. zł, pójdzie na zadania związane z prowadzeniem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt – zajmuje się tym, na zlecenie miasta, częstochowski oddział Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami – mówi Marcin Breczko z biura prasowego magistratu. – Na sterylizację i kastrację kotów żyjących na wolności zapisano 30 tys. zł, a na opiekę nad  nimi (w tym karmę i domki) – 10 tys. zł. Z kolei na zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów mających opiekunów jest 119 tys. zł – wylicza.

Przy tej okazji przypominamy o apelu częstochowskiego schroniska, które prosi o pomoc dla swoich psich i kocich podopiecznych. Magazyny bowiem zaczynają świecić pustkami… Dla kotów potrzeba żwirku bentonitowego (czyli ,,kamiennego”) oraz dobrej jakości mokrej karmy. Z kolei psy czekają na karmę suchą – także dobrą jakościowo, miłośniczki i miłośnicy czworonogów z pewnością wiedzą, jaką wybrać w sklepie… W sprawie przekazywania tych produktów można dzwonić do Schroniska przy ul. Gilowej 44/46 pod numer 34 361 65 66.

  • kg
Najnowsze artykuły