Portret prowincji

25.02.2019

Portret prowincji

Do kwietnia w Galerii Dobrej Sztuki można oglądać wystawę Jacentego Dędka “Portret prowincji”. To wielopłaszczyznowa opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach i wsiach.

Portretprowincji.pl to przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Autorem wszystkich zdjęć jest Jacenty Dędek, znany, pochodzący z Częstochowy fotograf, portrecista i dokumentalista. Współtwórczynią projektu, autorką tekstów jest jego żona Katarzyna.

Prace nad zbieraniem materiałów trwały w sumie sześć i pół roku, pomiędzy styczniem 2011, a połową 2017 roku, w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców.

– Odwiedziliśmy kilkaset miast i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach- mówi Jacenty Dędek. – Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. – Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach – zapowiada autor.

Poza pierwszym półroczem 2011 roku, w trakcie którego twórcy pracowali w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałe sześć lat finansowali wyłącznie z własnych środków.

Na wystawie można zobaczyć portrety przedzielone fotografiami reporterskimi i dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której żyją bohaterowie, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi albo zwykle chwile. Ekspozycję można oglądać do kwietnia.

Jacenty Dędek jest autorem kilkunastu autorskich reportaży dla polskiej edycji magazynu National Geographic. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska).

  • oprac. Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły