Potrafią i chcą ratować

08.06.2019

Potrafią i chcą ratować

Uczennice i uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w X. Powiatowym Konkursie Pierwszej Pomocy „Umiemy i chcemy ratować”. Bezkonkurencyjne w niesieniu pomocy poszkodowanym okazały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 i Szkoły Podstawowej w Jaskrowie.

Konkurs ,,Umiemy i chcemy ratować” upowszechnia zasady udzielania pierwszej pomocy wśród uczennic i uczniów zarówno starszych, jak i młodszych klas szkół podstawowych. Do rywalizacji zgłosiło się 19 szkół (81 uczniów) z Częstochowy oraz z Mstowa, Mykanowa, Kuchar, Kłobucka, Kusiąt i Jaskrowa. Do zadań konkursowych przystąpiły ostatecznie 24 trzyosobowe drużyny z 17 szkół (w kategorii klas I-III – 8 drużyn, w kategorii klas IV-VIII – 16 drużyn).

Uczestniczki i uczestnicy musieli wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktycznymi umiejętnościami – od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po proste czynności przy osobie poszkodowanej.  W zadaniach konkursowych chodziło też o kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Laureaci otrzymali puchary, medale oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.

Pytania konkursowe oraz zadania praktyczne przygotowało oraz oceniało jury powołane przez Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM. W skład jury wchodzili m.in. wolontariusze RESCUE TEAM, kadeci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz studentki pielęgniarstwa.

Organizatorkami wydarzenia były nauczycielki  SP 24 – Hanna Nowak, Monika Krzaczek, Justyna Łęska oraz pielęgniarka szkolna Barbara Mierczak. Po raz drugi konkurs współorganizowało Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM.

A oto nagrodzeni:

W kategorii klas I-III

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Kusiętach
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 50

W kategorii klas IV-VII

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaskrowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa we Mstowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku

  • oprac. Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły