Powstanie obwodnica Blachowni i Herbów

14.02.2020

Powstanie obwodnica Blachowni i Herbów

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Jest w nim mowa między innymi o powstaniu obwodnic Blachowni i Herbów w ciągu drogi krajowej nr 46. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.

 

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

 

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną.

Do nich należy obwodnica Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46. Planowana data ogłoszenia przetargu to  II kwartał 2024 r. – Jest to dla nas wspaniała informacja tym bardziej, że kwestię bezpieczeństwa na DK-46 na odcinku gminy Blachownia i potrzeby konkretnych rozwiązań drogowych poruszałam m.in. z ministrem Inwestycji i Rozwoju Jerzym Kwiecińskim w grudniu 2018 roku – podkreśliła burmistrz Sylwia Szymańska.
Podstawowym celem budowy obwodnicy Blachowni i Herbów jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża  przez te miejscowości w związku z sąsiedztwem nowo wybudowanej autostrady A1 obiegającej Częstochowę. W przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie A1 z planowaną drogą ekspresową S11. – Dzięki tym działaniom nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców (odcinek ten charakteryzuje się stosunkowo dużą liczbą wypadków, jaka miała miejsce w ostatnich latach), odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w tych miastach. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na odcinku drogi krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy – podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. GDDKiA
Najnowsze artykuły