12.04.2018

Prace na SOR zakończone

Zakończyły się prace remontowo-budowlane, które prowadzone były na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Inwestycja pochłonęła blisko 5,6 mln złotych.

W ramach inwestycji powstały dwa całkowicie nowe budynki – od strony południowej i północnej – oraz przebudowany został już istniejący SOR. Dzięki temu pawilon można było podzielić na różne obszary, m.in. obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, wstępnej intensywnej terapii, laboratoryjno-diagnostyczny, czy obszar stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego. Inwestycja umożliwiła też odpowiednią komunikację SOR z Zakładem Diagnostyki Obrazowej i innymi oddziałami szpitala – w tym Oddziałem Intensywnej Terapii, blokiem operacyjnym, gabinetami diagnostycznymi, czy laboratorium. Poza tym oddział został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Pojawiły się m.in. kardiomonitory, respirator stacjonarny, respiratory transportowe, pompy infuzyjne dwutorowe, zestawy do intubacji, defibrylator, defibrylator przenośny, defibrylator z kardiowersją, pulsoksymetry przenośne, stoły zabiegowe, aparat do znieczulania z monitorem czy zestaw do trudnej intubacji. – Remont ten był najtrudniejszym w historii szpitala. Oddział funkcjonował normalnie – przypomina Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. – SOR to miejsce, w którym nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, nie byliśmy w stanie przewidzieć, ilu pacjentów pojawi się w danym momencie. Wszyscy pracowali pod ogromną presją. Cieszę się, że udało się go skończyć bez komplikacji – zaznacza dyrektor.

Dzięki inwestycji SOR może przyjmować dwa razy więcej pacjentów, niż do tej pory. Podwojona została jego powierzchnia – obecnie to ok. 900 m2 – wcześniej było to ok. 450 m2. W nowo wybudowanej części znalazły się nowe 23 łóżka, dzięki czemu oddział będzie mógł przyjąć dwukrotnie więcej pacjentów niż do tej pory. Obecnie średnio każdego dnia trafia tu 75 pacjentów, miesięcznie ponad 2, 3 tysiąca osób, a rocznie – blisko 28 tysięcy. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zwiększy się także liczba personelu (na dyżurze i ogólnie). Od 1 kwietnia pracuje tam 6 lekarzy na kontrakcie, dwóch na umowę zlecenie oraz ordynator (więcej o 2 osoby niż dotychczas). Ponadto pielęgniarki i ratownicy medyczni (potrzeba 63 osób) oraz salowe (kilkanaście osób). – SOR to miejsce pierwszego kontaktu potrzebujących mieszkańców z lekarzami – zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. To tu trafiają ludzie z największymi problemami, często nawet jeszcze nie zdiagnozowanymi. To tutaj ważą się losy zdrowia i życia wielu częstochowianek i częstochowian, a także mieszkańców całego regionu. Dlatego to była tak ważna inwestycja dla naszego miasta. Liczymy, że po tej inwestycji mieszkańcy będą mogli liczyć na lepszą opiekę, z lepszym sprzętem, lepszą infrastrukturą i że czas oczekiwania na pomoc medyczną znacznie się skróci – podsumowuje Krzysztof Matyjaszczyk. Przewidywana wartość projektu wynosiła 6 mln zł, z czego 3,6 mln zł z dotacji ze środków Unii Europejskiej, natomiast 2,4 mln zł dofinansowania z budżetu miasta.  Przy realizacji zadania powstały oszczędności – całkowity koszt wyniósł 5 575 825 zł. Ostateczne wysokości poszczególnych nakładów będą znane po całkowitym rozliczeniu projektu, w czerwcu 2018 r.

Wydatki z budżetu miasta Częstochowy na ochronę zdrowia w latach 2011-2017 i plan na 2018 r.

W LATACH 2011-2017 wydatkowano na:

·zakup sprzętu medycznego dla Miejskiego Szpitala Zespolonego – 7,2 mln zł
·remonty i modernizacja Miejskiego Szpitala Zespolonego – 13,5 mln zł
·dofinansowanie zakupu 9 karetek wraz z wyposażeniem oraz sprzętu medycznego dla Stacji Pogotowia Ratunkowego – 2 mln 670 tys. zł
·remonty i modernizacja Stacji Pogotowia Ratunkowego – 835 tys. zł
·programy zdrowotne i profilaktyczne – 7,1 mln zł.

Lata 2011-2014 to ogółem 14,4 mln zł w tym:

·zakup sprzętu medycznego dla Miejskiego Szpitala Zespolonego – 3,3 mln zł,
·remonty i modernizacja Miejskiego Szpitala Zespolonego – 6,7 mln zł,
·dofinansowanie zakupu 2 karetek wraz z wyposażeniem oraz sprzętu medycznego dla Stacji Pogotowia Ratunkowego – 670 tys. zł,
·remonty i modernizacja Stacji Pogotowia Ratunkowego – 835 tys. zł,
·programy zdrowotne i profilaktyczne – 2,9 mln zł.

Lata 2015-2017 to ogółem 16,9 mln zł w tym:

·zakup sprzętu medycznego dla Miejskiego Szpitala Zespolonego- 3,9 mln zł,
·remonty i modernizacja Szpitala- 6,8 mln zł,
·dofinansowanie zakupu 7 karetek i sprzętu medycznego dla Stacji Pogotowia Ratunkowego – 2 mln zł,
·programy zdrowotne i profilaktyczne – 4,2 mln zł.

Plan na 2018 r. ogółem 6,3 mln zł w tym:

·zakup sprzętu medycznego dla Miejskiego Szpitala Zespolonego- 1,6 mln zł,
·remonty i modernizacja Szpitala – 2,7 mln zł,
·programy zdrowotne i profilaktyczne- 2 mln zł.

Wydatki częstochowskiego samorządu wkrótce sięgną – łącznie z planowanymi do końca 2018 r. – 37,6 mln zł (od 2011 r.).

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły