Pracodawca już nie sprawdzi dochodów

02.03.2019

Pracodawca już nie sprawdzi dochodów

Usługa „Twój e-PIT” została rozszerzona o dodatkowy element autoryzacyjny. Dzięki temu osoby postronne – na przykład ciekawscy pracodawcy – nie będą mieli dostępu do naszych danych. Wprowadzono też nowe funkcjonalności: historię logowania oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Przypomnijmy, w pierwotnej wersji systemu logowania, wścibski pracodawca mógł dowiedzieć się, czy jego pracownik w 2018 roku “dorobił” do pensji. Luka wywołała lawinę negatywnych komentarzy. Do “Twojego e-PITu” można się było dostać podając dane finansowe – kwotę przychodu za rok 2017 wpisaną do PIT-a 37 i kwotę przychodu za rok 2018 pochodzącą z PIT-a 11. Od kilku dni jednak, aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. – kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Dopiero po wprowadzeniu tej informacji widać rozliczenie. Usługa została też rozszerzona o historię logowania, która pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu. Informacja zawiera m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie. Ponadto podatnicy będą mieć również możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

„Twój e-PIT” dostępny jest wyłącznie na www.podatki.gov.pl

Przy tej okazji resort przypomina, że osoba nieuprawniona, która zobaczy nasz PIT, popełnia przestępstwo i musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły