Pracownicy wciąż poszukiwani

21.11.2020

Pracownicy wciąż poszukiwani

Niebawem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uruchomiony zostanie szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na Covid-19. Do pracy zgłosiło się już ponad 500 osób – wśród nich lekarze, pielęgniarki, a także pracownicy działu diagnostyki laboratoryjnej, technicy radiologii i pracownicy obsługi technicznej. Wciąż jednak poszukiwani są kolejni chętni.

Sam szpital nie jest w stanie ratować zdrowia mieszkańców – potrzebna jest do tego kadra medyczna i personel. – Zachęcamy lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy, opiekunów medycznych, salowych, techników medycznych i pracowników obsługi technicznej, aby zgłaszali się do pracy w szpitalu tymczasowym. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić krótki formularz na specjalnej stronie internetowej: www.szpitaldlaslaska.pl – apeluje Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. – W jedności siła. Liczę, że wyrażą Państwo wolę pracy w szpitalu tymczasowym. Z serca raz jeszcze dziękuję Państwu za dotychczasową służbę na rzecz drugiego człowieka i pomoc w walce z pandemią. Niech to dobro w dwójnasób do Państwa powróci! – podkreśla wojewoda.

Nabór personelu do szpitala tymczasowego prowadzi katowicki szpital MSWiA za pośrednictwem strony internetowej. Zgłosiło się ponad 500 osób: ponad 50 lekarzy, ok. 160 pielęgniarek, a także pracownicy działu diagnostyki laboratoryjnej, technicy radiologii i pracownicy obsługi technicznej. Oprócz personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będą pracować ratownicy medyczni z tzw. formacji systemowych – jak Państwowa Straż Pożarna, ale też ratownicy górniczy. Formy zatrudnienia w tymczasowym są takie same jak w każdym innym: można podpisać klasyczną umowę o pracę, umowę– zlecenie, kontraktową czy o wolontariat.

Szpital tymczasowy na 500 łóżek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie gotowy w przyszłym tygodniu. Codziennie na budowie pracuje ok. 150 osób. Gotowa jest już instalacja tlenowa i sprężonego powietrza, instalacja wentylacyjna przechodzi testy. Stoją już boksy dla pacjentów – każdy z gniazdem tlenowym i próżniowym, a także z dostępem do instalacji elektrycznej, aby pacjent mógł korzystać z oświetlenia przy łóżku. Oznakowane boksy będą oddzielone zasłonkami, aby zapewnić chorym prywatność.

100 z 500 łóżek szpitala tymczasowego w Katowicach będzie miało możliwość podłączenia chorego do respiratora. Tuż obok tzw. części OIOM-owej stworzono 3 gabinety zabiegowe do szybkiej diagnostyki czy prostych zabiegów.

W woj. śląskim powstają jeszcze tworzone przez spółkę Węglokoks dwa inne szpitale tymczasowe – jeden w hali w Pyrzowicach, a drugi w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu. Według wojewody prace w tych placówkach również są zaawansowane, choć w różnym stopniu, co wynika m.in. ze specyfiki sytuacji wyjściowej. Obiekt w Ustroniu jako placówka ochrony zdrowia dysponuje infrastrukturą, konieczne jest jednak uzupełnienie w sprzęt, szkolenie i dokooptowanie personelu. Dla szpitala tymczasowego w Pyrzowicach placówką patronacką jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chorzowie.

  • kg
Najnowsze artykuły