02.05.2018

Prawda i kłamstwo o Katyniu

Weronika Kowalska z Biskupic – uczennica pierwszej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie – zajęła III miejsce w IX Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

W gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowanego przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską pod patronatem naukowym Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystości udział wzięli m. in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, śląski kurator oświaty Urszula Bauer,  wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także delegacje szkół z województwa śląskiego.

W trakcie uroczystej gali nastąpiło podsumowanie IX Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. W 2018 r. na konkurs zgłoszono 167 (ogółem od 2010 r. – 2123) prac uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego.

Praca Weroniki dotyczyła losów żołnierzy Wojska Polskiego cudem ocalałych przed śmiercią z rąk Sowietów wiosną 1940 r. Opisała okres od ich aresztowania jesienią 1939 r., pobyt w obozach jenieckich na terenie ZSRR, żegnanie kolejnych grup towarzyszy wywożonych, jak się później okazało, do katyńskiego lasu, po nadejście wiadomości o porozumieniu polsko-radzieckim i tworzeniu Armii gen. Andersa, w której szeregi weszli.

Finaliści konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Weronika Kowalska, jako jedna z trójki laureatów, wyjedzie ponadto w czerwcu na kilkudniową wycieczkę do Belgii, ufundowaną przez poseł Jadwigę Wiśniewską. Jesienią zostanie wydana pamiątkowa publikacja zawierająca zwycięskie i wyróżnione prace.

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły