Prezydent do pielgrzymów służby zdrowia: liczę, że nieodzowne zmiany będą kontynuowane

21.05.2023

Prezydent do pielgrzymów służby zdrowia: liczę, że nieodzowne zmiany będą kontynuowane

Liczę na to, że nieodzowne zmiany będą kontynuowane, a przeszkody, na jakie napotkają państwo w swojej pracy, będą konsekwentnie usuwane – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników niedzielnej 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę.

List głowy państwa odczytała przed rozpoczęciem mszy św. z udziałem pielgrzymów szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. W swoim przesłaniu prezydent napisał m.in. iż nie ma żadnych wątpliwości, że wypełniając swoje zawodowe powołanie pracownicy służby zdrowia „zasługują na wszelką pomoc, przede wszystkim ze strony władz publicznych”.

 

„Cieszę się, że w ostatnich latach udało się przeprowadzić szereg inicjatyw organizacyjnych i ustawodawczych, dzięki którym środki finansowe przeznaczone na funkcjonowanie i rozwój systemu ochrony zdrowia popłyną szerszym strumieniem, zwłaszcza tam, gdzie są potrzebne relatywnie najpilniej” – czytamy w liście prezydenta.

 

„Liczę na to, że te nieodzowne zmiany będą kontynuowane, a przeszkody, na jakie napotkają państwo w swojej pracy, będą konsekwentnie usuwane” – napisał Andrzej Duda.

 

Prezydent zauważył, że powołaniem zawodów i środowisk medycznych jest pomoc i towarzyszenie bliźnim w potrzebie, czyli troska o dobro wspólne. „Odnosząc się do specyfiki tej pracy, papież Polak, św. Jan Paweł II, pisał: zawód, powołanie i misja spotykają się ze sobą w chrześcijańskiej wizji życia i zdrowia, integrując się ze sobą” – czytamy w liście głowy państwa.

 

„W tym świetle działalność medyczno-sanitarna nabiera nowego i wzniosłego znaczenia jako służba życiu i posługa leczeniu. O doniosłości państwa misji nie trzeba nikogo przekonywać. Wydarzenia ostatnich lat, przede wszystkim pandemia oraz wojna na Ukrainie, ze szczególną mocą uświadomiły nam, jak cenne jest ludzkie życie i zdrowie” – napisał Duda.

 

„Kieruję do wszystkich państwa ogromne podziękowania za bezcenne dobro wyświadczone rodakom; za nieustępliwą walkę z cierpieniem, kalectwem i śmiercią; za zaangażowanie w profilaktykę zdrowia, także w ogólnopolskim projekcie +Zdrowe życie+, jak również za trud stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wszelkie osobiste wyrzeczenia” – zaznaczył prezydent.

 

Podziękował również tym pracownikom służby zdrowia, którzy opiekują się przebywającymi w naszym kraju uchodźcami wojennymi oraz „odważnym medykom, którzy pospieszyli, by w ostrzeliwanych ukraińskich miastach, w szpitalach polowych i na polach walki nieść bezpośrednią pomoc Ukraińcom, broniącym swojej ojczyzny przed agresją imperialnej Rosji”.

 

Andrzej Duda przekazał też swoje pozdrowienia bliskim pracowników ochrony zdrowia, którzy – jak napisał – dają „wsparcie i zrozumienie, troszcząc się o spokój i ład domowej przystani”.

 

„Zdaję sobie sprawę, że w życiu człowieka zdarzają się chwile, gdy ludzkich sił i nadziei po prostu nie wystarcza. Życzę więc, aby dzisiejsze uroczyste spotkanie na Jasnej Górze umocniło państwa ufność w tę pomoc, o którą nie wahają się prosić ludzie wiary, i aby wszystkie podziękowania i prośby, z jakimi przybyli państwo do tego świętego miejsca, zostały wysłuchane” – zakończył swój list prezydent.

 

Niedzielną 99. Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia na Jasną Górę poprzedziły rekolekcje środowiska medycznego. Najważniejszym punktem spotkania jest niedzielna msza św. z homilią metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Ponowiony zostanie Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej, wypowiedziany po raz pierwszy 21 maja 1966 r. z inicjatywy bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

Podczas pielgrzymki przekazane zostaną relikwie bł. Ewy Noiszewskiej – lekarki, która zginęła z rąk niemieckich okupantów za pomoc Żydom, oraz bł. Marty Wieckiej – zakonnicy i pielęgniarki, która „w każdym cierpiącym człowieku, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę widziała Chrystusa”. (PAP)

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

 

  • mab/ akub/
Najnowsze artykuły