Prezydent Matyjaszczyk wystosował list otwarty do premiera i żąda interwencji

07.12.2022

Prezydent Matyjaszczyk wystosował list otwarty do premiera i żąda interwencji

Do rozpisanego już po raz trzeci przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych nie przystąpiła ponownie żadna z państwowych spółek energetycznych. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zwrócił się w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji związanej z bezpieczeństwem energetycznym Częstochowy. Pisze w nim, że to bezprecedensowa sytuacja, w której częstochowianki i częstochowianie są traktowani przez rząd z lekceważeniem.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wystosował list otwarty do premiera RP Mateusza Morawieckiego we wtorek, 6 grudnia 2022 roku. Tego dnia okazało się, że żadna z państwowych spółek energetycznych nie przystąpiła do rozpisanego już po raz trzeci przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Ponadto częstochowski magistrat mierzy się z opieszałością spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które są odpowiedzialne za wprowadzenie na rynek opału po preferencyjnej cenie. Miasto od trzech tygodni czeka na węgiel, który ma być sprzedawany mieszkańcom Częstochowy po preferencyjnej cenie – wybrano już firmę, która ma zajmować się jego dystrybucją, ale węgla wciąż brak. Nie ma nawet jakichkolwiek informacji, kiedy można się go spodziewać.

– W związku z tym skandalicznym i społecznie nieodpowiedzialnym zachowaniem państwowych firm wobec problemów społeczności Częstochowy wyrażam swoje oburzenie i w trybie pilnym żądam od Pana Premiera interwencji w tej sprawie – czytamy w liście. Częstochowscy radni już wcześniej wyrazili swoje obawy odnośnie zapewnienia dostaw energii i węgla, przyjmując stanowisko z apelem do Ministra Aktywów Państwowych, Wojewody Śląskiego, a także Prezesa Rady Ministrów.

– Do chwili obecnej żadna ze spółek – tzw. podmiotów wprowadzających węgiel do obrotu – nie wywiązała się z obowiązków nałożonych ustawą, w związku z czym zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne i zdrowotne mieszkańców zainteresowanych zakupem surowca po preferencyjnej cenie. Niedopuszczalne jest dzielenie samorządów na lepsze i gorsze w procesie dystrybucji węgla określonej w rządowej ustawie. Niezrozumiały jest też brak ofert w przetargu na dostarczenie nam prądu – podkreśla w liście do premiera prezydent Częstochowy i dodaje, że oczekuje jasnych deklaracji i wskazania konkretnych dat, w których państwowe spółki zaczną wywiązywać się ze swoich zadań wobec samorządu, Częstochowianek i Częstochowian.

Na zdjęciu miejsce na skład węgla przy ul. Bugajskiej, oczekujące na dostawy węgla po preferencyjnej cenie.

Zdjęcie nr 1, baza własna

Zdjęcie nr 2, UM Częstochowy

 

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły