Produkują prąd ze słońca

03.12.2021

Produkują prąd ze słońca

Zakończyły się prace przy montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Olsztyn. Panele już produkują prąd.

Fotowoltaikę zainstalowano dla Przedszkola w Olsztynie, Urzędu Gminy Olsztyn, Hali sportowej w Olsztynie, dwóch budynków szkół Podstawowych w Olsztynie, dla szkoły Biskupicach, Kusiętach, Turowie i Zrębicach.
– Dwie instalacje: na urzędzie i szkole podstawowej przy ul. Zielonej w Olsztynie zlokalizowane są na gruncie, natomiast pozostałe na dachach budynków. Łączna ilość zamontowanych paneli to 431 szt. o łącznej mocy ok. 149 kWh – mówi Kamila Kubat z Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Gminy w Olsztynie. – Wytworzona energia elektryczna wygeneruje oszczędności dla gminy w perspektywie długofalowej, wykorzystywana będzie na bieżące potrzeby budynków. Praktycznie rachunki za energię zmniejszą się o ok. 70 procent – dodaje.

– Całkowita wartość projektu zrealizowanego na terenie gminy Olsztyn pochłonęła prawie 750 tys. zł. Inwestycja została jednak dofinansowana ze środków unijnych. W sumie gmina na ten cel otrzymała 561 634,92 zł.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że lokalne władze aplikują obecnie o środki na panele dla budynków prywatnych. – Jak wynika z naszych informacji, sprawa rozstrzygnie się na przełomie tego i przyszłego roku – podsumowuje Kamila Kubat.

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Najnowsze artykuły