Protestujący w białym miasteczku: zaostrzamy protest! W czwartek rozmowy ostatniej szansy

06.10.2021

Protestujący w białym miasteczku: zaostrzamy protest! W czwartek rozmowy ostatniej szansy

– Zaostrzamy protest. Pracownicy ochrony zdrowia już zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zachęcamy ich, by przechodzili na jeden etat, zadbali o swoje zdrowie – powiedział rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe.

W Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie odbyło się we wtorek piąte spotkanie przedstawicieli resortu i protestujących pracowników ochrony zdrowia. Kolejne planowane jest w czwartek.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podał, że wśród propozycji jest m.in. wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia. Inna z propozycji dotyczy przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania. – Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej – stwierdził.

Pytany, czy rozmowy zakończą się w czwartek, wiceszef MZ odparł, że tak. – Z naszej strony jest pełna gotowość do zawarcia porozumienia. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że ten dialog, rozmowy, są dla nas bardzo ważne – dodał.

Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Tomasz Imiela przekazał zaś mediom po spotkaniu, że strony “w większości punktów są bardzo daleko od uzyskania porozumienia”.

Jego wypowiedź stoi więc w sprzeczności z tym, co mediom powiedział wiceminister Piotr Bromber, że “są o krok dalej w rozmowach”, Imiela odparł, że “obiektywnie patrząc, strony są bardzo daleko w najważniejszych punktach”. – Będziemy w czwartek i jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola i uda się znaleźć kompromis, to zrobimy wszystko, żeby do porozumienia doszło – zapewnił. Pytany, co jeśli kompromisu nie uda się zawrzeć, Imiela odpowiedział: “nie będziemy mogli zakończyć protestu”.

 

– Chcielibyśmy zapytać ministra, dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle. Dlaczego pana zdaniem nadal tu jesteśmy? Dlaczego oddziały szpitalne, całe szpitale wypowiadają umowy, skoro pana zdaniem jest tak fantastycznie w naszej ochronie zdrowia? – powiedział rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe.

Wyliczył placówki, w których zawieszono w ostatnim czasie działalność oddziałów z powodu braków kadrowych, a także miejscowości, gdzie są braki w obsadach karetek. – Nie odejdziemy stąd. Zaostrzamy protest. Tak jak wcześniej powiedzieliśmy, pracownicy ochrony zdrowia już zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Ponadto zachęcamy do tego, aby medycy i nie medycy przechodzili na jeden etat, by mogli zadbać o swoje zdrowie i spędzić czas z rodzinami – przekazał Kolbe. – W czwartek będą rozmowy ostatniej szansy – zapowiedział rzecznik białego miasteczka. – Jeśli porozumienia nie będzie, będziemy zaostrzać protest jeszcze bardziej. Nie chcemy zabrzmieć, jakbyśmy kogoś straszyli. Kierujemy się dobrem pacjentów. Możliwości są szerokie – stwierdził.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły