12.04.2018

Prowadziła pod wpływem alkoholu i doprowadziła do śmiertelnego wypadku

Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 41-letnia Danuta H. Kobieta oskarżona jest o spowodowanie wypadku, w którym zginęła 15-latka.

13 września 2016 roku około godz.18.30 Danuta H. jechała z 5-letnią córką VW Transporter drogą nr W 906 w Bukowcu. Na wysokości posesji położonej przy ul. Katowickiej 22 rozpoczęła wykonywanie manewru skrętu w lewo – chciała dojechać do swojego domu. Gdy kierowany przez Danutę H. pojazd zjechał na lewy pas ruchu, uderzył w niego nadjeżdżający z przeciwka motocykl, który ostatecznie zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w betonowe ogrodzenie posesji. 15-letnia pasażerka motocykla odniosła poważne obrażenia głowy. Niestety nie udało się jej uratować. Z kolei kierujący doznał ciężkich – zagrażających życiu – obrażeń ciała. Na podstawie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu stwierdzono u Danuty H. około 1,7 promila alkoholu. W organizmie kierującego motocyklem nie ujawniono alkoholu lub substancji narkotycznych. – Z opinii biegłych ds. ruchu drogowego wynika, że Danuta H. wykonując skręt w lewo, nie ustąpiła pierwszeństwa motocyklowi i nie zachowała odpowiedniej ostrożności przy wykonywaniu tego manewru. Według biegłych Danuta H. mogła i powinna zauważyć jadący motocykl, co obligowało ją do zaniechania kontynuowania manewru – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Jednocześnie biegli uznali, że kierujący motocyklem przekroczył dopuszczalną prędkość (50 km/h) o 20-25 km/h, jednakże brak jest podstaw do jednoznacznego ustalenia, czy miało to wpływ na możliwość uniknięcia wypadku.

– W śledztwie prokurator przedstawił Danucie H. zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości oraz narażenia 5-letniej córki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – dodaje. Danuta H. przyznała się do winy. Wyjaśniła, że w dniu zdarzenia wypiła dwa piwa o pojemności 0,5 litra.
Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, z zastrzeżeniem, iż ulegnie ono zmianie na poręczenie majątkowe po wpłacie kwoty 20.000 zł. Danuta H. została zwolniona w dniu 23 września 2016 roku po wpłaceniu poręczenia przez jej męża. Kobieta nie była w przeszłości karana. Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, obowiązującą od 1 czerwca ubiegłego roku, nastąpiło zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia. Obecnie takie przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły